В травні відбувся суттєвий приріст виробництва молока-сировини в господарствах населення під впливом теплої погоди. Молочно-товарні ферми також продовжили нарощувати обсяги надою і на ринку України з’явилися надлишки молока-сировини.
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
За попередніми даними Мінагро, в травні 2024 року господарства усіх категорій виробили 729,8 тис. тон молока-сировини, що на 14% більше порівняно до квітня поточного року, але на 3% менше порівняно до травня 2023 року. В січні-травні 2024 року обсяги надоїв склали 2 млн 844,6 тис. тон, що на 2% менше порівняно до минулорічного періоду. За проаналізований період частка підприємств у виробництві молока-сировини склала 36%, а господарств населення – 64%.
Читайте також: Французська Lactalis планує збільшити переробку молока
Підприємства виробили 262,2 тис. тон молока-сировини в квітні, що на 4% більше порівняно до квітня і до травня минулого року. В січні-травні 2024 року молочно-товарні ферми виробили 1 млн 248,2 тис. тон молока, що на 5,6% більше ніж торік.
В господарствах населення обсяги надою склали 467,6 тис. тон молока, що на 20% більше порівняно до квітня, але на 8% менше порівняно до травня 2023 року. В січні-травні 2024 року присадибні господарства виробили 1 млн 596,4 тис. тон молока-сировини, що на 7,9% менше порівняно до минулорічного періоду.
За словами Кухалейшвілі, протягом травня в Україні спостерігалася тепла погода, яка сприяла збільшенню кількості пасовищ і підвищенню лактації у корів. В результаті, в господарствах населення відбувся суттєвий приріст обсягів виробництва молока-сировини порівняно до квітня. Також протягом минулого місяця обсяги надоїв збільшувалися на молочно-товарних фермах. Це сприяло появі на ринку надлишків молока-сировини, оскільки в умовах зменшення споживання молочних продуктів в Україні та збільшення пропозиції імпортних сирів на внутрішньому ринку молокопереробним підприємствам було потрібно менше сировини. Надлишки молока-сировини вплинули на зниження закупівельних цін, що посприяло покращенню рентабельності виробництва біржових товарів в Україні.
Ймовірно, що попит та пропозиція молока в Україні можуть досягти балансу, якщо експортери збільшать поставки біржових товарів на зовнішні ринки. Сьогодні в світі відбувається відновлення росту споживання молочних продуктів, а ціни на біржові товари зростали на сесіях торгів GDT в травні. З другої половини липня вірогідне скорочення обсягів виробництва молока-сировини в господарствах населення у випадку спеки.
В січні-травні 2024 року найбільший приріст виробництва молока-сировини спостерігався в господарствах усіх категорій в Миколаївській області (+6%), Харківській області (+6%), Запорізькій області (+6%), Черкаській області (+5%) та Тернопільській області (+3%).
В січні-травні 2024 року близько 52% молока-сировини було вироблено в наступних областях:
- Полтавська область – 271,6 тис. тон;
- Хмельницька область – 267,9 тис. тон;
- Вінницька область – 228,2 тис. тон;
- Черкаська область – 190,4 тис. тон;
- Чернігівська область – 171,3 тис. тон;
- Житомирська область – 172 тис. тон;
- Тернопільська область – 181,7 тис. тон.
Як повідомлялось раніше, у квітні подорожчала сметана.