За результатами восьми місяців 2022 року оборот зовнішньої торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та Азією склав 5,1 млрд дол. США. Це на 38% менше відповідного показника 2021 року у 8,3 млрд дол. США.
Про це розповів заступник директора ННЦ “Інститут аграрної економіки” НААН Микола Пугачов.
За його словами, загалом у поточному році вітчизняний експорт (‑3 млрд дол. США) знижується в абсолютному виразі відчутніше, ніж імпорт (‑163 млн дол. США). Тому позитивне для України сальдо аграрної торгівлі з країнами Азії скоротилось до 3,6 млрд дол. США.
Основними покупцями вітчизняної агропродовольчої продукції в азійському регіоні цьогоріч є:
- Туреччина,
- Китай,
- Індія,
- Саудівська Аравія,
- Іран,
- Південна Корея,
- Ірак.
“Сумарно на ці країни припало 81% вартості українських поставок до цієї частини світу”, – зазначив науковець.
Найбільшими постачальниками 2022 року, які відіграють вирішальну роль для України в імпорті сільськогосподарської сировини і продовольства з Азії, виступають Туреччина, Китай, Індонезія та Індія. Їх спільна частка перевищила 4/5 від вартості вітчизняних закупівель у цьому регіоні.
Читайте також: Україна оплатила 50 тис. тонн зерна для перших двох суден у межах програми Grain from Ukraine
“У січні-серпні 2022 року Азія традиційно фокусується на придбанні ключових груп вітчизняного експорту – зернових культур (1,9 млрд дол. США), олій та жирів (1,3 млрд дол. США), олійних (334 млн дол. США), м’ясопродуктів (267 млн дол. США), а також залишків і відходів переробної промисловості (264 млн дол. США)”, – зауважив Микола Пугачов.
Водночас імпортні закупівлі в азійських країнах включають переважно ті продукти, яких бракує в Україні: цитрусові фрукти, пальмова олія, різні овочі, насіння соняшнику, кава та чай.
“У 2022 році суттєве зниження взаємної торгівлі агропродовольчою продукцією між Україною та Азією спричинене повномасштабним вторгненням рф в Україну та довготривалим блокуванням наших морських портів, що зруйнувало напрацьовані логістичні ланцюги”, – наголосив експерт.
Хоча через форс-мажорні обставини азійський регіон зараз втратив статус основного ринку збуту для продовольства українського виробництва, він залишається серед найбільш пріоритетних і перспективних.
“Наявність тут країн із великою ємністю внутрішнього ринку – Китай, Індія, а також високим платоспроможним попитом – Близький Схід, Японія, Південна Корея, разом зі здатністю до швидкого відновлення колишніх обсягів поставок у разі успіхів України на фронті й стабілізації соціально-економічної ситуації виглядатиме багатообіцяюче для вітчизняного експорту”, – підсумував Микола Пугачов.