Агропозиція Рослинництво

Ціни на соняшник залежатимуть від блекаутів

Енергетична криза в Україні, зокрема, доступ виробників олії до електроенергії, може негативно вплинути на ціну соняшника. За відсутності блекаутів, ціни навпаки можуть зрости.

Про це йшлося під час щотижневого брифінгу, організованого аналітичним центром кооперативу «ПУСК», створеного у рамках ВАР.

Наразі збиральну кампанію соняшника можна вважати завершеною. Україна зібрала близько 9,7 млн тонн олійної. Решта соняшника, що залишилась в полях через погоду, буде передискована.

Ціни на соняшник знаходяться в залежності від попиту з боку імпортерів та переробників.

«Сьогодні реальна ціна на партію 400-500 тонн соняшника знаходиться на рівні  17000 грн/т, але показник дуже коливається в залежності від регіону», – зазначив аналітик Олексій Тартаковський. Потенціалу до зростання цін у короткостроковій перспективі нема, імпортери достатньо закупили олійної.

Читайте також: В Україні завершується сівба озимих культур

Посилення енергетичної кризи може стати сильним чинником впливу на ринок.

«Вимкнення енергії може знизити попит з боку вітчизняних переробників, оскільки заводи працюють на електроенергії, а перехід на дизельні генератори занадто підніме ціни на кінцеву продукцію, тому наразі є недоцільним.  На практиці переробні заводи вимикають не більше, ніж на 2-3 години на добу, і це є прийнятним. Якщо рф продовжить знищення енергетичної інфраструктури, тоді в Україні почнуться проблеми з переробкою, і аграріям потрібно буде орієнтуватись більше на експорт. Проте, ЄС не здатна буде переробити обсяг українського соняшника. Зокрема, Румунія і Болгарія спеціалізуються на переробці сої, і фактично не мають переробних потужностей для соняшника. За такого сценарію ціни на соняшник можуть значно впасти», – вважає Олексій Тартаковський.

Проте, якщо забезпечення заводів електроенергією не погіршиться,  ціни на соняшник до кінця грудня можуть зрости до 20 000 грн/т.

«Є ризики, що ціни на соняшник дещо знизяться у найближчі два тижні, але це не є трендом,  потім показники повернуться на вищі позначки. Головний чинник – покриття заводів сировиною. Після падіння цін найближчий тиждень до 16-17 тис. грн/т на умовах СРТ завод, до кінця грудня ціни на соняшник можуть зрости до 20 тис. грн/т», – прогнозує аналітик.

Оперативні агроновини в соцмережах Facebook та Telegram