Рослинництво

У фермерському господарстві з Київщини розповіли, як досягають високої врожайності озимого ріпаку

Озимий ріпак у ФГ «Геркулес», що у Київській області, цього року зібрали з урожайністю 4 т/га. Сіють його в господарстві за технологією strip-till, відтак, не залежні від опадів на момент сівби, адже волога таким чином зберігається під соломою.

Про це розповів голова ФГ «Геркулес» Віктор Шеремета, пише The Ukrainian Farmer.

За його словами, тому завжди сіють ріпак в оптимальні терміни, незважаючи на погодні умови. Це стабільно 15–20 серпня.

«Завдяки цьому отримуємо дружні сходи через 3-4 дні після сівби. Зокрема, під урожай 2025 року ріпак уже посіяли, хоч опадів давно не було й поки що не прогнозується. Щоправда, зменшили площі посівів цієї культури на 10%», – зазначив Шеремета.

Читайте також: Український ринок ріпаку демонструє збитковість торгівлі та нестабільність цін – ВАР

Під ріпак обов’язково вносять калій хлористий локально на глибину 20-25 см, а потім одночасно із сівбою дають складні добрива з бором ЯраМіла. Таким чином отримують якісні дружні сходи. А для ріпаку вкрай важливо отримати сходи в оптимальні строки й забезпечити рослинам вдалу перезимівлю.

«За нашої технології сходи ріпаку перебувають у своєрідній канавці, яка захищає посіви від спеки, а взимку закривається снігом. Тож за 10 років застосування strip-till вимерзання ріпаку в нас практично ніколи не було. А якщо ріпак добре перезимував, то далі вже справа за технологією», – сказав аграрій.

Ріпак – це азотолюбна культура. У «Геркулесі» дають оптимальну дозу азоту на ранніх стадіях росту рослин, коли земля ще волога або мерзлотала. Як відомо, якщо під пшеницю дати азот і підуть опади, то він промиється в нижні шари ґрунту й пшениця не зможе його спожити, а ось ріпак має таку кореневу систему, що він дістане поживні речовини навіть на глибині. Тому більшу частину потреби азоту дають або по мерзлоталому ґрунту або на початку весняної вегетації. А потім ще працюють КАСом по вегетації.

Не менш важливо і вчасно захистити посіви. За совами Шеремети, особливість ріпаку в тому, що доки обприскувач закінчив обробляти одне поле, то вже час заїжджати на це саме поле для другої обробки, бо рослини вимагають вчасного інсектицидного, гербіцидного й фунгіцидного захисту. Загалом й по решті культур у стратегії захисту віддають перевагу запобігти проблемі, ніж, як то кажуть, «гасити пожежу». До війни застосовували переважно оригінальні препарати, а нині збільшили частку генериків.

Як повідомлялось раніше, в Україні сіють озимий ріпак у 18 областях.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram