У Херсонській області під ТМ Novoray створюють унікальний горіховий бальзам, для виготовлення горіхи збирають зеленими у червні.
Про це розповів засновник Центру промислового горіхівництва та виноградарства Максим Калайда, пише «Садівництво і Овочівництво. Технології та Інновації».
У Бериславському районі Херсонської області вже 12 років поспіль працює Центр промислового горіхівництва та виноградарства. А чотири роки тому на базі центру розпочали розвивати крафтове виробництво напоїв під торговою маркою Novoray.
“Ми вирощуємо саджанці волоського горіха різних сортів, зокрема селекції Олександра Пономаренка. І один з його сортів, зокрема ІНТР, ми висадили у своєму саду за суперінтенсивною технологією та схемою посадки 4×4 метра – це наш унікальний досвід. І з цього сорту ми, власне, виготовляємо горіховий бальзам, – каже Калайда.
Рецептура бальзаму передбачає використання не стиглого горіха, а зеленого. Для цього плоди збирають на початку червня.
Читайте також: Український агроном самотужки обрізає 70 га фундуку
За словами Калайди, на цьому етапі достигання горіх ще м’який і його можна без проблем розрізати ножем.
“Збираємо такі горіхи ми вручну, після чого підготовлюємо їх за своєю технологією для настоювання на меду. Для процесу виробництва і зберігання використовуємо італійські бочки з нержавіючої сталі, які заносимо у погреб, якому понад 200 років. Процес настоювання триває приблизно три місяці”, – сказав він.
Аграрій каже, що після настоювання виробники отримують дуже концентрований горіховий бальзам, який містить велику кількість корисних речовин, зокрема йод, вітамін С, юглон (природний антибіотик), а також цинк і залізо. Горіховий бальзам можна додавати у чай, до алкогольних напоїв чи споживати у чистому вигляді.
Калайда розповідає, що підприємству зараз доводиться працювати у досить складних умовах, адже після деокупації частини Херсонської області в регіоні, де розташоване виробництво, досі немає електроенергії.
Через те довелося зменшити асортимент продукції, зокрема зняли з продажу волоський горіх, адже не було можливості його якісно висушити.
Як повідомлялось раніше, у Рівненській області чоловік виготовляє олію з горіхів.