Синоптикиня Кіровоградського обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова заявила, що у Кіровоградській області внаслідок тривалої сухої погоди й за наявності ґрунтової посухи склалися несприятливі умови для сівби, появи сходів та початкової вегетації озимих культур. Дефіцит дощів зумовив нестачу вологи у ґрунті.
Про це повідомляє Суспільне.
За її словами, з травня по вересень 2024 року на всій території області був дефіцит дощів. Сума опадів за цей період в обласному центрі склала 47 міліметри, у східній частині області випало від 58 до 100 міліметрів опадів, на решті території регіону — 127-172 міліметри. Норма, зі слів синоптикині, становить 258 міліметрів. Такий тривалий засушливий період зафіксували вперше з 1945 року.
“У третій декаді вересня закінчились оптимальні терміни сівби озимих зернових культур на всій території області, коли від посіву до припинення осінньої вегетації накопичується необхідна для початку кущіння озимих культур сума ефективних температур повітря вище п’яти градусів тепла. Для посіяного пізніше цих термінів є велика ймовірність того, що рослини внаслідок недостатьої кількості тепла надалі, увійдуть у зиму в початкових фазах розвитку та ослабленими, тому будуть вразливими до несприятливих умов узимку, якщо такі виникнуть”, – сказала вона.
Читайте також: Дефіцит кадрів. На Миколаївщині моркву збирають за допомогою спеціалізованої техніки
Дощі, які були 7 жовтня, не покращили вологозапаси ґрунту в орному шарі, сказала синоптикиня. 12-13 жовтня, за її даними, у регіоні очікують помірні дощі, що сприятиме поповненню запасів вологи в ґрунті. Крім того, прогнозують й зниження температури повітря — до 4-9 градусів тепла вночі та 9-15 градусів удень.
Фермер з Аджамки Кропивницького району Віктор Чумаченко через посуху ще не сіяв озимий ячмінь. Торік засіяв ним 50 гектарів землі, цього року не зменшуватиме площу, а сіяти почне наприкінці жовтня.
“Терміни сівби саме озимого ячменю вийшли, але я сподіватимусь на науку й дощі. Того року я засіяв озимий ячмінь наприкінці вересня й цьогоріч зібрав 46 центнерів з гектара. А попередній врожай був на рівні 72 центнерів з гектара. Якщо не буде дощів, то наступного року врожайність буде меншою за 46”, – каже аграрій.
Під врожай 2025 року аграрії Кіровоградщини планують посіяти 392 тисячі гектарів озимих. Це на чотири тисячі гектарів більше, ніж торік, розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова. В області посівну розпочали три тисячі господарств.
“Орієнтовні терміни посіву — це вересень-жовтень. Але з досвіду — сіяли озимі у деяких районах Кіровоградщини й у листопаді-грудні”, – сказав він.
За інформацією керівниці департаменту, для власних потреб в області споживають до 15% вирощеного зерна. Решта – це експортний потенціал аграріїв.
Як повідомлялось раніше, обсяг експорту в українському морському коридорі досяг 75 млн тонн.