У ПАЕК у структурі посівних площ на 2025 рік левову частку – 60% земельного банку відведено під зернову групу, а саме під пшеницю та ячмінь.
Про це заявив засновник компанії Юрій Кормишкін, передає пресслужба ПАЕК.
За його словами, залишається в структурі і соняшник, це класична для нашої компанії культура.
“Її переробляємо самостійно в Україні та експортуємо уже готову продукцію як олію, шрот та лушпиння гранульоване”, – сказав він.
Читайте також: Україна розглядає можливість розширити список країн, куди буде доправляти продовольство – Коваль
Кормишкін заявив, що у 2024 році вперше було зібрано врожай сої.
“Враховуючи непоганий результат, також прийняте рішення сіяти її і в 2025 р. Уже традиційними на 2025 р. будуть нішеві культури: коріандр, просо та льон. У нас повністю відпрацьований цикл під них – від посіву до збирання, зберігання, доробки. Під коріандр окремо відведені елеваторні потужності. Здебільшого дана сільгосппродукція іде на експорт в країни ЄС для подальшої переробки в напрямках харчової промисловості, медицини, косметології. Наразі ми уже завершили посівну озимих культур таких як ріпак, пшениця та ячмінь”, – сказав він.
Що стосується овочевих культур, то загальна їх площа не буде збільшена.
“Натомість ми хочемо закріпити та вдосконалити уже напрацьовані напрямки. Наразі під власною ТМ «СМАКОТА» ми вирощуємо картоплю, столові буряки, моркву, капусту, цибулю, гарбузи, кавуни та дині, огірки, помідори, кабачки, салатний перець та баклажани. Висаджуємо сорти з різним терміном дозрівання, щоб максимально забезпечити довготривалу реалізацію свіжої плодоовочевої продукції. Додали також часник, висадили в першій декаді жовтня під урожай 2025 р”, – сказав Кормишкін.
Як повідомлялось раніше, селекціонер розповів, як навесні поводитися з живцями винограду.