У Києві відбулася Конференція «Органічний день в Україні», на якій обговорили розвиток органічного сектору в Україні, просування органічних продуктів на внутрішньому та зовнішніх ринках, підтримку сертифікованих операторів, адаптацію сектору до європейського законодавства.
Участь у заході взяли представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, Громадської спілки «Органічна ініціатива», європейських організацій та міжнародних партнерів України.
Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький зазначив, що Україна зробила багато роботи в напрямку розвитку органічної галузі, і повномасштабне вторгнення ворога не зупинило цей процес.
«На шляху розвитку органічної галузі Україна пройшла довгий і складний шлях. Це напрям європейської інтеграції, де ми можемо пишатися досягненнями. Українське органічне законодавство активно адаптується до європейського. В Реєстрі органів сертифікації Мінагрополітики вже зареєстровано десятки органічних операторів. Тому ми можемо відзначати не тільки європейський органічний день, але й український», – сказав Тарас Висоцький.
Учасники Конференції обговорили такі питання:
- Розвиток органічного сектору України
- Просування органічних продуктів на внутрішньому та зовнішніх ринках
- Підтримка сертифікованих операторів
- Адаптація сектору до європейського законодавства
У рамках Конференції також відбулася церемонія відзначення українських органічних операторів, які першими були сертифіковані за національним законодавством в органічній сфері.
Також по темі: Теплиця Сумського агроуніверситету отримала сертифікат “Органік Стандарт”
Конференція «Органічний день в Україні» стала важливою платформою для обміну досвідом та налагодження співпраці між органами влади, виробниками органічної продукції, європейськими організаціями та міжнародними партнерами України.
Довідково. 23 вересня 2021 року Європейський Парламент, Європейська Рада та Європейська Комісія започаткували щорічний Органічний день ЄС 23 вересня.
Це частина Плану дій з розвитку органічного виробництва ЄС, прийнятого Єврокомісією 25 березня 2021 року, для збільшення споживання органічної продукції, зростання органічного виробництва, покращення сталості сільського господарства.