Новини

Україна потрапила у список найбільш швидкозростаючих експортерів лохини у світі

Серед 20 найбільших світових країн-експортерів лохини за останні 5 років відбулося чимало змін. І хоча більшість учасників ринку цілком природно фокусують увагу на п’ятірці лідерів, найбільша динаміка зазвичай відбувається серед тих країн, які знаходяться за межами першої десятки. Адже саме ці країни можуть запропонувати цікаві нові можливості щодо налагодження експортних поставок у найближчі роки.

Про це пише EastFruit.

Аналітики зазначили, що не враховували у рейтингах експортерів ті країни, які займаються переважно реекспортом лохини, а також ті країни, які були великими нетто-імпортерами цієї ягоди.

У нижній частині рейтингу топ-20, особливу увагу привертає стрімке зростання експорту лохини з Зімбабве. Країна, яка ще 5 років тому майже не експортувала лохину, вже знаходиться на 13 місці світового рейтингу експортерів. У 2022 році ця країна була лідером за темпами зростання експорту у світі серед топ-20, і навіть після підбиття підсумків 2023 року темпи зростання експорту лохини з Зімбабве не можуть не вражати – 48% на рік у середньому за останні 5 років. Щороку країна пропонує на експорт на 1,3 тис. тонн лохини більше, ніж роком раніше.

Читайте також: Вперше обігнала яблуко. Свіжа лохина принесла Україні рекордну експортну виручку

Однак у 2023 році Грузія випередила Зімбабве за відносними темпами зростання лохини. У середньому у 2019-2023 році Грузія нарощувала експорт лохини на 55% на рік. При цьому абсолютний показник приросту експорту Грузії був скромнішим, але все одно не міг не вражати, особливо з огляду на розмір країни – 700 тонн щороку. При цьому особливо вражаючим був приріст експорту лохини з Грузії у 2023 році – одразу у 2,5 рази чи на 2 тис. тонн. Це дозволило Грузії дебютувати у топ-20 світового експорту лохини, обійшовши такі країни як Італія, Нова Зеландія, Австралія та Китай.

Третє місце рейтингу швидкозростаючих порівняно великих експортерів лохини зайняла Україна, яка нарощує експорт на 21% щорічно або на 530 тонн на рік. При цьому темпи зростання експорту свіжої лохини з України у 2022 та 2023 роках різко прискорилися, незважаючи на вторгнення російських агресорів. 2022 року Україна збільшила експорт даної ягоди на 1,1 тис. тонн, а 2023 року – на 940 тонн.

Також не можна не звернути увагу на дебют у топ-20 у 2023 році Китаю. Ця країна дуже швидко збільшує площі під лохиною і поступово перетворюється на експортера цієї ягоди.

Серед топ-20 знижували обсяги експорту в середньому за останні 5 років лише Чилі, Аргентина та Нова Зеландія.

Серед першої десятки найбільших експортерів свіжої лохини, лідерами за темпами зростання були Сербія, Мексика та Марокко.

Світовим лідером лохинового експорту із великим відривом від конкурентів залишається Перу. Попри різке зниження експорту в 2023 році, Перу експортувала в 2,5 рази більше лохини, ніж Чилі, а середні темпи зростання за 5 років все одно становили 14,5% або 28,2 тис. тонн на рік. Питома вага Перу у чистій (без урахування реекспорту) міжнародній торгівлі свіжою лохиною у 2019-2023 роках аналітики EastFruit оцінювали у 30-32%.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак зазначив, що потенціал ринку лохини ще далеко не вичерпано.

«Середньорічні темпи зростання міжнародної торгівлі лохиною, незважаючи на величезні перешкоди пов’язані з логістикою, що ускладнилася і подорожчала, а також деглобалізацією, у 2019-2023 роках становили близько 10% або 60 тис. тонн на рік. При цьому споживання лохини зростало значно швидше, особливо в тих країнах, де виробництво розвивалося високими темпами та ціни на цю ягоду стрімко знижувалися. Лохина зручна для споживача, вона подобається практично всім, хто її скуштував, вона корисна для здоров’я, і, що важливо, стає поступово все доступнішою. А це, у свою чергу, дозволяє нарощувати і переробку, що також є певною мірою одним із способів просування споживання свіжої лохини, тому що споживач бачить її на упаковках йогуртів, соків, кондитерських виробів, морозива і навіть алкогольних виробів. Тому я очікую, що темпи зростання та виробництва та міжнародної торгівлі цією ягодою збережуться високими найближчими роками», — сказав Ярмак.

Як повідомлялось раніше, ожина та лохина у високій плівковій теплиці можуть давати 55 т/га.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram