Україна цього тижня офіційно запропонує Туреччині та ООН продовжити дію Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів у Чорному морі на один рік та розширити її на порти Миколаївщини. Про це заявив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков в інтерв’ю Reuters.
Цього тижня від нас надійде офіційна пропозиція про необхідність роботи над розширенням. Ми проситимемо про продовження не на 120 днів, а хоча б на рік, тому що український та світовий аграрні ринки повинні мати можливість планувати ці обсяги в довгостроковій перспективі”, — сказав Васьков.
Також українська сторона наполягатиме на збільшенні кількості інспекційних груп Спільного координаційного центру (СКЦ) у Туреччині, щоб ліквідувати черги суден в районі Босфору.
ООН, Туреччина та Україна готові проводити 40 інспекцій на добу, якщо буде потрібно. А така потреба є — близько 140 суден чекають на перевірку”, — зазначив заступник міністра.
Васьков заявив, що Україна експортує через зерновий коридор по 3 млн тонн аграрної продукції, але може збільшити цей показник вдвічі за нормальної роботи інспекційних груп. А якщо додати Миколаїв, то обсяги експорту збільшаться до 8 млн тонн.
Він зазначив, що, попри скорочення урожаю зерна в минулому сезоні до 54 млн з рекордних 86 млн тонн у 2021 році, щонайменше 30 млн тонн зерна досі перебувають у силосах і можуть бути експортовані. На миколаївські порти до великої війни припадало близько 35% українського експорту продовольства, і їм знадобиться не більше двох тижнів, щоб відновити роботу у випадку позитивного рішення.
Читайте також: Великі іноземні корпорації пішли з українського олійного ринку після початку війни — трейдер
Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.
На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.
«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.