Україна продовжує встановлювати нові рекорди в експорті яблучного концентрату, повідомляє EastFruit. Попри всі складнощі роботи в країні, що воює, і проблемну логістику, українські експортери цієї продукції посилюють свої позиції на світовому ринку, а ключовими напрямками поставок залишаються країни ЄС і США.
Так, з липня по січень сезону-2022/23 експорт яблучного концентрату з України досяг 90 тис. тонн. Цей обсяг не тільки є рекордним для розглянутого періоду, а й перевищує експорт за деякі попередні сезони загалом! Таким чином, при збереженні навіть мінімальних обсягів поставок у наступні місяці, вже є всі передумови заявляти, що країна встановить історичний рекорд продажів цієї продукції за кордон за підсумками всього сезону-2022/23.
Це повністю підтверджує прогнози аналітиків EastFruit щодо тенденцій на ринку яблучного концентрату, які були опубліковані ще на початку серпня минулого року. Уже тоді було очевидно, що світовий ринок цієї продукції відновлюється після спаду, пов’язаного з пандемією COVID-19, і очікувалося істотне зниження виробництва яблук у Китаї та США. До того ж в Україні через еміграцію продовжував скорочуватися ринок свіжих яблук, а, зважаючи на проблеми з обробітком у садах, нестачею робочої сили та зростанням витрат на електроенергію, частка яблук для перероблення мала сильно зрости.
Читайте також:
“Сади Дніпра” починають експорт яблука в Португалію
В Одеській області почали випускати органічний томатний сік
У Дніпрі тролейбусне депо вирощує овочі та фрукти
Зазначимо, що основними ринками збуту для українського яблучного концентрату залишалися країни ЄС і США, причому останні тільки безпосередньо за липень-січень сезону-2022/23 імпортували близько чверті всіх обсягів експорту з України. Перше місце в рейтингу покупців цієї продукції, як і раніше, посідала Польща, яка використовувала яблучний концентрат з України для власної переробки та реекспорту в інші країни ЄС і США.
При цьому, як і прогнозувалося, відновлення світового ринку яблучного концентрату і різке зростання українського експорту, абсолютно не означали встановлення високих цін на промислове яблуко в країні, на яке сподівалися багато садівників. Нагадаємо, що в осінній пік поставок промислового яблука переробникам ціни в Україні могли знижуватися до 1,80 грн/кг ($0,05/кг).
Разом зі звуженням українського ринку свіжих яблук через еміграцію та війну, низькі ціни на промислове яблуко стануть додатковим фактором прискореного викорчовування яблуневих садів у країні вже наступного сезону. Природно, що викорчовування передусім стосуватиметься найменш популярних сортів яблук на зовнішньому ринку, тобто тих, що виявилися непотрібними ні українським мережам супермаркетів, ні покупцям з інших країн. Надії таких виробників на можливість отримати високі ціни від переробників у поточному сезоні також не виправдалися, попри рекордний експорт концентрату, тож саме ця категорія фермерів буде основним претендентом на вихід із яблучного бізнесу в сезоні-2023/24.