Війна Росії проти України спонукає фермерів “оптимізувати” оподаткування зерна, через що близько 40% врожаю зернових уникає його.
Про це пише The Economist.
Видання зазначає, що за останні два роки через махінації Україна недоотримала близько 3 мільярдів доларів надходжень.
“Фермери не тільки мають нові можливості ухилятися від податків, але й стають дедалі відчайдушнішими”, – йдеться у статті.
За словами заступника міністра аграрної політики України Тараса Качки, порушення логістичних ланцюгів через російські обстріли створили для фермерів умови для “оптимізації” податків.
Читайте також: Україна втрачає валюту через “чорне зерно” – які заходи планує держава
Зменшення внутрішнього ринку через виїзд близько 6,5 мільйонів українців (15% довоєнного населення) та мобілізацію працівників сільського господарства до армії також сприяють ухиленню від сплати податків. За оцінками Качки, зараз близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування.
Як відбуваються махінації з “чорним зерном”:
Дрібні оборудки: Частина махінацій відбувається напряму – близько 10% ухилення від податків здійснюється через бартер та готівкові розрахунки, що дозволяє приховати дохід від податкової.
Міни та нерозірвані снаряди як привід: Оскільки забруднені вибухівкою землі неможливо обробляти, деякі фермери з безпечних полів можуть не декларувати врожай прикриваючись цим приводом.
Експорт зерна: Фермери можуть фальсифікувати документи, щоб видати своє зерно за оподатковане, або занижувати доходи під час продажу за кордон. Виручені кошти зберігають в іноземному банку. Іноді зерно продають за безцінь пов’язаній або підставній компанії (в Туреччині чи Румунії). Кошти від такого продажу повертаються в Україну, але доходи від наступного продажу за вищою ціною вже залишаються за кордоном.
Посередники та фіктивні компанії: Посередники допомагають у таких схемах за відсоток від прибутку (близько 2%). Створюються фірми для утримання коштів за кордоном, які потім закриваються до настання терміну репатріації валюти.
За останні два роки через “чорне зерно” з країни було виведено понад 3 млрд доларів, а за іншими оцінками, ця цифра може бути ще більшою. За попередні вісім років загальна сума, ймовірно, становила 4 млрд доларів.
Один із чиновників Бюро економічної безпеки України каже, що його зусилля з «детінізації економіки» включають аналіз даних для пошуку підозрілих вантажів і покращення обміну інформацією між детективами та митними органами.
Як повідомлялось раніше, боротьба з «чорним» зерном не має шкодити сумлінним платникам податків.