Новини

Україна збільшила експорт макаронів

Згідно з даними Державної митної служби, у 2023 році наша країна здійснила експортні продажі макаронних виробів в кількості близько 24 тис. т на загальну суму майже 53 млн дол., що в цілому виявилось на третину більше, ніж 2022 року.

Про це йдеться у повідомленні Української асоціації аграрного експорту.

Однак варто зазначити, що до початку повномасштабної війни український експорт виробів з тіста характеризувався зростаючою динамікою.

Як і для багатьох інших продуктів з доданою вартістю, торік визначальним закордонним ринком продажів макаронних виробів став Євросоюз, звідки отримано доходи в розмірі близько 43 млн дол., тобто 4/5 від загальних. Найбільшим попитом українські вироби з тіста користувались у Німеччині (4,6 тис. т), Румунії (3,1 тис. т), Молдові (3,0 тис. т), Польщі (2,0 тис. т), Латвії (1,5 тис. т), Великій Британії (1,4 тис. т), Литві (1,4 тис. т) і Болгарії (1,1 тис. т). Також серед споживачів відзначимо представників з інших географічних регіонів, зокрема Ізраїль, США, Буркіна-Фасо, Палестину, Ірак. В підсумку, нашій країні частково вдалось повернути втрачені через війну позиції в глобальному експорті, про що Асоціація повідомляла раніше.

В структурі продажів за кордон виробів з тіста у 2023 році виділялись наступні позиції: продукти без начинки – 2,2 тис. т, макаронні вироби з різними начинками – 4,0 тис. т, а також інші, зокрема вермішель швидкого приготування – 17,5 тис. т.

Асоціація зазначила, що для України зберігається типова ситуація, за якої баланс зовнішньої торгівлі макаронними виробами є негативним, тобто імпорт перевищує експорт. Так, минулого року спеціалізовані компанії придбали з-за кордону понад 28 тис. т виробів з тіста на суму 39 млн дол. Асортимент імпортних закупівель має чітко виражений акцент саме на макаронних виробах без начинки – 25 тис. т.

Читайте також: Червень став рекордним місяцем для українського експорту кукурудзи

Найбільші постачальники продукції даної групи на український ринок – Італія, Туреччина, Польща, Китай, які здійснили 90 % обсягів продажів. Отже, спостерігається певна диспропорція на внутрішньому продовольчому ринку, адже ми продаємо за кордон переважно продукцію швидкого приготування та з начинкою, а ввозимо, власне, класичні макаронні вироби.

Поточний рік продовжує минулорічну позитивну тенденцію – за перший квартал наш експорт макаронних виробів збільшився наполовину відносно січня-березня 2024 року, складаючи 8 тис. т вартістю 17 млн дол. Головними покупцями українських виробів з тіста зараз виступають Німеччина, Велика Британія та Румунія, спільна частка яких дорівнює 43 % у грошовому виразі.

В даному сегменті також варто поступово розширювати географію експорту, зокрема крупними світовими імпортерами макаронних виробів виступають США, Канада, Японія, Китай, Південна Корея, Австралія, Малайзія, які демонструють високий попит.

Як повідомлялось раніше, глобальний експорт плодів і ягід у 2023 році частково відновився.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram