Україна вже почала процес диверсифікації експорту замороженої малини, знижуючи залежність від постачань на ринок Польщі, яка вважається одним із найменш надійних торговельних партнерів у регіоні.
Про це повідомили аналітики EastFruit.
Аналітики зазначили, що це дає змогу українським експортерам замороженої ягоди не тільки значно знизити ризики бізнесу, а й підвищити доходи від реалізації продукції.
Зокрема, за перші три квартали 2023 року Україна змогла знизити питому вагу експорту замороженої малини до Польщі одразу на цілих 14 відсоткових пунктів із 62% до 48%. При цьому на тлі зростання загального обсягу експорту замороженої малини з України за вказаний період на 29% або 8,1 тис. тонн, обсяг експорту до Польщі знизився.
Найбільший приріст експорту української замороженої малини відзначено до Німеччини, яка, до речі, є головним і традиційним ринком збуту малини для Польщі. Прямі поставки замороженої малини з України за перші 9 місяців 2023 року в Німеччину зросли у 2,2 раза, або на 3 тис. тонн, і досягли 5,5 тис. тонн. Крім того, це рекордні обсяги експорту в цю країну з України за цей період. Аналогічні темпи приросту експорту замороженої малини з України зафіксовано і в напрямку Бельгії.
Читайте також: У Рівненській області більша половина ягідних плантацій є під малиною
У відносному вимірі найбільший приріст поставок відзначався до Великої Британії, яка за перші три квартали 2023 року збільшила закупівлі української замороженої малини в 14 разів, увійшовши до десятки найбільших ринків збуту. Також дуже важливою тенденцією є безперервне зростання поставок замороженої малини з України на ринок США, де ціни значно вищі, ніж у Європі.
За словами економіста інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака, для України зараз дуже важливо диверсифікувати експорт замороженої малини для підвищення середньої ціни реалізації продукції.
“Ці додаткові доходи вкрай важливі для підтримки тих, хто малину вирощують. Тим паче, що я очікую відновлення попиту на заморожену малину у світі вже наступного сезону, і зараз потрібно не знижувати, а розширювати обсяги вирощування цієї ягоди. Однак для успішної диверсифікації експорту потрібні інвестиції в доопрацювання продукції – в оптичне сортування, пакування та логістику”, – сказав він.
Як повідомлялось раніше, у Львівській області на розвиток садівництва виділили понад 56 млн грн грантової допомоги.