Українські аграрії наразі не форсують закупівлі пального для проведення посівної, хоча ціни на нього продовжують низхідний тренд.
Дану тенденцію відзначив засновник групи “Прайм” Дмитро Льоушкін, повідомляє delo.ua.
Він нагадав, що зазвичай першими закуповували пальне для посівної аграрії з південних областей. Однак цього року мало хто з аграріїв, які знаходяться в Херсонській, Миколаївській чи Запорізькій областях, буде активно сіяти.
«Попит від аграріїв у цьому році буде дещо з запізненням. Великий тиск на ринок чинить ситуація із «зерновою угодою». Термін її дії має скінчитися в середині березня, і всі очікують, продовжать її чи ні. Рішення по «зерновій угоді» має визначити логістику перевезень, тож до того, як угоду продовжать, усі взяли паузу», – додав бізнесмен.
Крім того, за його словами, на ринок також тисне російське пальне, яке завозиться в Україну за «сірими» схемами.
Читайте також: В Україну завезли російське дизпаливо
«Пустий танкер виходить з Греції, а повний з Новоросійська. Потім ці танкери зустрічаються в нейтральних водах, пальне переливається з одного на інший і вже в Україну заходить буцімто грецьке дизельне пальне. Російський дизель зазвичай зливають у дунайських портах, хоча деколи везуть і в румунський порт Констанца. Купують російський дизель ті самі люди, що купували його й раніше, хоча юридичні особи були змінені», – пояснив Д. Льоушкін.
При цьому він зазначив, що котирування на нафту за минулий тиждень підвищилися й тому логічно було б, щоб підвищилися оптові ціни на пальне в Україні.
«Однак через те, що трейдери, які возять паливо з Європи, вимушені конкурувати з постачальниками російського пального, ціни в опті продовжують падати», – резюмував фахівець.