В Одеській області за останні 7-8 років настільки змінились кліматичні умови, що вирощувати виноград без крапельного зрошення стало неможливо, усі старі виноградники сохнуть.
Про це заявив власник центру зеленого та етнотуризму “Фрумушика-Нова” на Одещині Володимир Паларієв, пише PostEat.
“Ми заклали виноградники уже з крапельним зрошенням і займаємось інтенсивним виноградарством – 5290 кущів на одному гектарі. Усі наші саджанці на середньорослих пілщепах. Ми регулюємо навантаження на кущ зеленими операціями. Не дарма кажуть, що вино робиться на винограднику”, – сказав він.
Читайте також: на Одещині господарство замість сливи висаджує виноград та персик.
За його словами, Сухолиманський білий дуже бурхливий, рослий, має величезні листя.
“Ми міркуємо над тим, щоб посадити багаторічні рослини, які дещо заберуть ресурс на себе. Одеський Чорний повільно набирає цукор. Водночас ми не робимо спиртуозні вина, а тяжіємо до легких, свіжих, елегантних”, – казав він.
Аграрій каже, що засуха впливає не лише на виноград, але й на розведення овець. Щоб забезпечувати кормову базу у потрібному обʼємі, зменшили їх поголівʼя.
“2023 дуже тяжкий. Білі сорти винограду погано набираюсь цукри. Цього року все дозріло дуже швидко і одночасно. Однак ми впорались і готуємо навіть новинки”, – сказав він.
Як повідомлялось раніше, на Одещині виноградарство в сезон дає роботу 10-14 тисячам людей.