Підприємці активно освоюють ринок лікарських рослин і з кожним роком ця галузь розвивається все більше. Сировину в Україні закуповують не лише вітчизняні, а й закордонні підприємства.
“Ринок експорту лікарських рослин за минулий рік зріс приблизно на 30 відсотків, — розповідає Остап Павлюк, власник бізнесу з експорту лікарських рослин. — Заготівля сировини зосереджена на Вінниччині, Волині, Сумщині. Наприклад, на Вінниччину і Волинь останнім часом приїхало багато людей, які шукали роботу. А збирачі трав (звісно, все залежить від рослини) можуть заробляти за день тисячу гривень і більше”.
Україна найбільше експортує лікарські рослини у Польщу — це приблизно 50% всієї сировини, а ще — в Німеччину, Чехію, Францію, інші країни ЄС.
“Загалом на українському ринку 5 — 6 великих компаній, які серйозно займаються таким експортом, — додає Остап Павлюк. — Моя компанія експортує лікарські трави приблизно у 23 країни світу”.
Вартість сировини щоразу змінюється. На це впливає і ситуація у світі, і врожай, і кількість сировини на ринку.
“Найдорожчою минулого року була арніка, — розповідає Остап Павлюк. — Продати її за кордон можна було за 300 євро за кілограм. А щодо обсягу, то найбільше експортують сушені плоди каштана — в рік це приблизно від 500 до 1000 тонн. А також — цвіт липи й бузини. Вартість каштана в середньому 1 євро за кілограм, бузини — 10 євро, цвіту липи 11 — 13 євро”.
Вирощування лікарських рослин уже давно стало успішним бізнесом у багатьох європейських країнах. Задля його розвитку фермерів заохочували дотаціями як на вирощування, так і на переробку. “Наприклад, у Хорватії масово вирощують ромашку, в Албанії — шавлію, у Польщі — чебрець, валеріану”, — додає Остап Павлюк.
Ліки чи косметика, виготовлені з натуральних природних компонентів, з кожним роком набувають усе більшої популярності. Тому попит на лікарські рослини у світі лише збільшується.
“Наприклад, у роки пандемії ковіду дуже популярною була ехінацея, яка зміцнює імунітет, — розповідає Назар Приведенюк, завідувач відділу технології вирощування лікарських рослин Дослідної станції лікарських рослин. — Під час ковіду й війни зріс попит на валеріану як заспокійливий засіб. Рентабельність вирощування цієї рослини — понад 100 відсотків”.
Вирощують лікарські рослини в Україні не лише фермери, але й селяни на присадибних ділянках. “Загалом йдеться про близько 50 — 60 видів лікарських рослин, — каже Назар Приведенюк. — Цей напрям має великі перспективи, адже грунтово-кліматичні умови в Україні сприятливі для отримання хороших урожаїв лікарських рослин і, що важливо, високої якості. До речі, висушена сировина може зберігатися декілька років, не втрачаючи своїх властивостей”.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram