Рослинництво

В Україні вирощують цукрову кукурудзу, яку можна їсти навіть сирою

Амбітна команда випускників Вінницького національного аграрного університету вирішила розвивати культуру споживання кукурудзи. Наразі українцям не доведеться годинами варити качани кормової кукурудзи, як це робили наші батьки, або навіть 5-10 хвилин готувати сучасні суперсолодкі сорти. Вінницькі селекціонери пішли набагато далі – створили таку кукурудзу, яку можна і навіть потрібно вживати в їжу сирою, пише SEEDS.

«Ми вже давно займаємось власною селекцією. Свою стартап-компанію назвали «МНАГОР», за аналогією, як Кагор, це солодке вино, а «Мнагор» – це цукрова кукурудза. Ми почали створювати та випробовувати сорти спочатку на території аграрного університету, а потім на власній селекційній ділянці», – згадує керівник компанії та винахідник Михайло Нагорняк.

Нещодавно селекціонерам компанії «Мнагор» вдалося створити нову унікальну кукурудзу, що поєднує зерна з різною цукристістю та смаком на одному качані. За смаковими властивостями вона подібна до «глясе», так називається поєднання кави з морозивом.

«До винаходу такої кукурудзи ми пройшли довгий шлях. Це абсолютна нова генетика, у всьому світі таку кукурудзу називають синергетичною, від синергії різних типів цукрів та смаків на одному качані. По-мнагорівськи ми називаємо її кукурудзою глясе-типу.

Гібриди розроблені за багатогірською методикою глясе-типу – це поєднання різних типів цукрів у кожному зерні. Ми її назвали “Суперсолодка кукурудза глясе-типу”, як кава з морозивом, тобто нестандартне поєднання, що дає неповторний смак та аромат.Ми горді тим, що попри війну можемо запропонувати українцям нову розробку», – розповідає Михайло Нагорняк.

Читайте також: В Україні зібрано 26 млн тонн кукурудзи

За його словами, селекціонери із Вінниці хотіли створити аналог популярного американського сорту «Добриня» лише з українською пропискою. Однак результат виявився трохи кращим – вдалося створити новий глясе-тип, в якому присутнє унікальне поєднання природних цукрів: фруктози та сахарози.

Цукрова кукурудза сорту “Фіона”

«Цю кукурудзу можна їсти навіть сирою – зерна такі соковиті, як стигле яблуко. Коли ми вперше дегустували такі сорти, люди не могли повірити, що таке можливо. Кожен знаходив своє: одному на смак було як яблуко, іншому – як кавун херсонський. Різні поєднання цукрів на одному качанах надають незвичайний смак, зокрема ягідний або фруктовий. Раджу спробувати, безперечно, кожен знайде свій улюблений смак», – переконаний вінницький селекціонер.

Різниця смаків у порівнянні з іншими сортами велика, навіть на клітинному рівні. Про це свідчить низка досліджень, проведених співробітниками компанії «Мнагор» спільно з науковцями Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН України, всі дослідження проводились у сучасній лабораторії цього наукового закладу.

Цукрова кукурудза сорту “Мраморна”

«Серед тисячі качанів на нашій дослідній ділянці лише один мав армурова”неповторний смак. Ми вибирали саме такі качани методом експрес-аналізу відразу в полі, пронумерували, маркували їх, а далі досліджували цукри та аромати в лабораторії.Із них і вирощували нові сорти покращеного типу», – згадує Михайло Нагорняк.

До типу цукрової кукурудзи глясе, крім «Палітри», належать ще й такі «мнагорівські» сорти, як «Джамала», «Фіона», «Джульєтта», «Айова» та інші. Вирощують їх за новою технологією.

«Маємо навіть підбір глясе-сортів для зеленого конвеєра: «Фіона» – ранньостигла, 69-71 днів, для тих, хто хоче отримати найперший урожай. «Джамала» – середня, 74-78 днів, для основного сезону, поєднання ранніх термінів, найсмачніший і найбільший качан. «Айова» – середньостигла, 78-80, має найбільші качани на ринку та надзвичайно гармонійний смак! «Палітра» – біколор кукурудза, також рання 70-72 днів, найпривабливіша на ринку жовто-біла кукурудза», – каже Михайло Нагорняк.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram