Рослинництво

В Україні з’явився новий гравець на ринку кукурудзи

Протягом 30 років в Остерхофені (Баварія) на базі власного науково­-дослідного селекційно­-генетичного центру компанія Farmsaat створює високоврожайні гібриди кукурудзи, які далі успішно продовжують своє життя на полях європейських фермерів. Рік тому виробництво гібридів німецького бренду з’явилося і в Україні. Попри доволі нетривалу присутність на українському ринку, ТОВ «Фармзаат Україна» уже пишається рекордними врожаями своїх гібридів.

Як розповів Євгеній Авраменко, генеральний директор ТОВ «Фармзаат Україна», компанія Farmsaat має стратегічний напрям — створення гібридів кукурудзи, а віднедавна й селекція сої. Відповідно, ринок України, як одного з головних виробників кукурудзи, цікавий світовим і локальним гравцям.

Ще до офіційної реєстрації компанії в нашій країні в листопаді минулого року компанія протягом трьох років випробовувала гібриди кукурудзи на дослідних ділянках у різних кліматичних зонах і впевнилася, що вони ідеально підходять до умов України — і за морфологічними характеристиками, і за виробничими показниками, зокрема продуктивності, вологовіддачі, стійкості до хвороб тощо. Нині стаціонарні пункти випробовування нового дореєстраційного матеріалу, розташовані в кукурудзяному поясі країни — на Полтавщині, Кіровоградщині, Тернопільщині. Після проведених випробувань гібриди подаються на державну реєстрацію, після чого вони з’являються на ринку. На сьогодні зареєстровано 12 гібридів кукурудзи, ще сім гібридів з’являться в державному реєстрі найближчим часом. Окрім того, минулого року  зареєстрували дуже багато батьківських ліній для виробництва кукурудзи в Україні.

Завдяки приєднанню України до схем міжнародної сортової сертифікації за системою OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку — англ. Organisation for Economic Cooperation and Development), торік була можливість завезти в Україну батьківські лінії кукурудзи, закласти ділянки гібридизації на площі майже 500 га, виробити насіння, сертифікувавши його за правилами OECD, і поставити весь урожай на європейський ринок. Загалом така схема виробництва насіння відкриває нові можливості для селекціонерів, виробників насіннєвого матеріалу України на європейському ринку.

Цього року були плани розширити виробництво — на площі 1500 га, але через війну довелося їх скоротити до 850 га. Ділянки закладені по всій території України, де ґрунтово-­кліматичні умови дають змогу отримати повноцінний урожай гібридного насіння.

Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також
Франція стає світовим лідером з експорту насіння кукурудзи