Зменшення обсягу врожаю зернових, надлишок вагонів-зерновозів та переміщення значної частини зернової вантажної бази «Укрзалізниці» на приватний автотранспорт зумовлять суттєве зниження вартості оренди вагонів-зерновозів у 2023 р. Такий прогноз озвучив експерт логістики, член Комітету з логістики ЄБА Юрій Щуклін.
Він зазначає, що вирішальним чинником запобігання ажіотажному попиту на вагони з одночасним зменшенням їх пропозиції стане зміна структури агровиробництва й переорієнтація аграрної логістики на інші напрями та транспортні засоби.
«Як я і попереджав ще на початку року, рекордні доходи 2022 року від оренди вагонів-зерновозів обернуться для вагоновласників втратою джерела цих доходів у 2023 році. І найбільше постраждає від цього «Укрзалізниця». Адже її аграрна вантажна база перейшла на автотранспорт і немає передумов її повернення, оскільки власники автомобілів-зерновозів прагнутимуть амортизувати свої витрати. Незалежно від того, які залишаться сухопутні або морські коридори для експорту, зерна все одно буде менше. А вагонів для перевезення майбутнього врожаю – на 9-10 тисяч більше, ніж треба. Я впевнений, що ціна добової оренди вагона-зерновоза до кінця 2023 р. буде мінімальною за всю історію і становитиме в межах 500 грн. Це буде важкий рік для вагоновласників», – констатує експерт.
Читайте також: Частка зернових у загальному навантаженні Укрзалізниці в травні знизилася до 12%
Також Ю. Щуклін акцентує, що втрата власної аграрної вантажної бази спонукатиме «Укрзалізницю» змінювати ціноутворення та структуру послуг. Водночас профіцит вагонів стимулюватиме приватні вагонні парки укладати з аграріями довгострокові взаємні зобов’язання, коли власник зерна гарантує наявність вантажу, а вагоновласник – наявність рухомого складу за фіксованою вартістю на певний період.
«Це убезпечить аграріїв від наслідків можливого збільшення фінансового навантаження на приватні вагонні парки з боку «Укрзалізниці», – вважає експерт.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram