Представники страхового ринку вважають, що після виходу Росії з зернової угоди потік суден до України зменшиться, а витрати фрахтувальників зростуть.
«Через крах угоди про чорноморський коридор більшість судновласників тепер утримаються від заходів в українські порти», – вважає операційний директор данської судноплавної групи NORDEN Крістіан Вінтер Крістенсен.
Страховий ринок Lloyd’s of London вже включив Чорноморський регіон до списку високого ризику.
«Річне страхування залишається в силі, але рейси до перелічених районів оцінюватимуться індивідуально», – зазначив керівник морського та авіаційного відділу Lloyd’s Market Association (LMA), який представляє інтереси всіх андеррайтингових компаній Lloyd’s, Ніл Робертс.
Додаткові страхові внески від воєнних ризиків, які стягуються при вході в акваторію Чорного моря, необхідно поновлювати кожні сім днів. На думку гравців ринку, страхування подорожчає, тоді як судновласники можуть не дозволити своїм суднам увійти в зону бойових дій без згоди Росії.
Також по темі: З Держбюджету України виділено кошти на страхування суден з продовольством
«Деякі андеррайтери намагатимуться отримати перевагу, значно підвищивши ставки. Інші перестануть пропонувати покриття. Ключове питання полягає в тому, чи мінуватиме росія територію, що призведе до фактичного припинення будь-якої форми покриття», – повідомило джерело в страховій галузі.
Вихід Росії з зернової угоди матиме значний вплив на світовий ринок продовольства. Україна є одним з найбільших експортерів зерна у світі, і блокування її портів може призвести до дефіциту продовольства та зростання цін.