Головне

Війна та її наслідки серйозно пошкодили виробництво та доходи малих фермерів в Україні – ФАО

Важка війна, яка почалася в 2022 році з приходом російських загарбників на територію України, серйозно пошкодила агросектор країни. Втрати виробництва, матеріальні та фінансові збитки, порушення логістики та втрати врожаю – все це стало викликом для українських аграріїв. Проте, завдяки їхній наполегливості та працелюбності, вони продовжують працювати на рідній землі та долати ці випробування, повідомляє Комітет з питань аграрної та земельної політики.

За звітом, опублікованим ФАО, війна та її наслідки серйозно пошкодили виробництво та доходи малих фермерів в Україні. Оцінка включає аналіз впливу конфлікту на малі підприємства, що займаються виробництвом рослинництва та тваринництва у різних регіонах країни, зокрема на західному, центральному та прифронтовому напрямках. Більшість опитаних підприємств – це малі фермерські господарства, спеціалізуються на виробництві рослинництва (81%), також є ті, які займаються як рослинництвом, так і тваринництвом (10%), а також окремі господарства, що спеціалізуються на тваринництві (9%).

Дослідження було проведено серед 1 927 малих виробників продукції рослинництва та тваринництва зі земельними ділянками до 250 гектарів у 23 областях, включаючи райони Донецької, Харківської, Херсонської та Запорізької областей, що перебувають під контролем уряду України.

Дослідження показало майже 8% зменшення загальної кількості малих виробників, з яких 1% – виробники продукції тваринництва, які змушені були припинити виробництво невеликих обсягів продукції рослинництва, та майже 7% – виробники продукції рослинництва, які повністю припинили свою діяльність.

Внаслідок війни загальна сума збитків і втрат для сільськогосподарських підприємств, які обробляють до 250 гектарів, оцінюється у 3,85 млрд доларів США у секторах рослинництва та тваринництва. Приблизно 12% малих сільськогосподарських підприємств повідомили, що частина їхніх земель може бути забруднена нерозірваними боєприпасами. Найбільше це стосується прифронтових областей, де про це повідомили 32% респондентів.

Читайте також: Розширюється загроза голоду в гарячих точках: новий звіт ФАО

Майже 90% малих виробників продукції рослинництва повідомили про зниження доходів, з них понад 70% зафіксували значне або різке зниження доходів – понад 25%. Виробники продукції тваринництва постраждали меншою мірою, проте понад 60% з них також повідомили про зниження доходів, включаючи 46% з них, що зафіксували значне або різке зниження.

Дрібні фермери збільшили свої борги порівняно з аналогічним періодом до війни з 6% у 2021 році до 9% у 2022 році. Більшість опитаних виробників стикаються з проблемами доступу до сільськогосподарських ресурсів через високі ціни, брак працівників, нестачу палива або електроенергії для забезпечення роботи сільськогосподарської техніки або навіть відсутність доступу до електроенергії. Також спостерігається обвал ринків сільськогосподарських ресурсів, зокрема добрив та насіння, особливо у прифронтових областях.

Найбільші потреби, про які повідомили респонденти для продовження виробництва, включають забезпечення добривами, паливом та насінням, доступ до кормів або фуражу, поповнення поголів’я тварин та доступ до ринків збуту. В умовах війни українські аграрії продовжують боротися з труднощами та займатися сільськогосподарською діяльністю на рідній землі, демонструючи витримку та рішучість в протистоянні негативним наслідкам конфлікту.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram