Рослинництво

Які нішеві культури дають прибуток черкаським фермерам

У Черкаській області площа сільськогосподарських угідь становить майже півтора мільйона гектарів. Два відсотки з них засіяні нішевими культурами. Це овес, просо, жито, гречка, гірчиця, льон, квасоля, нут, сочевиця та горох.

Про це повідомляє Суспільне.

Начальниця управління виробництва агропродукції Валентина Сокирко заявила, що вирощування цих культур має як переваги, так і ризики.

Фермер із Драбівщини Леонід Самойленко почав вирощувати квасолю у 2010 році. Тоді засаджував нею 70 гектарів:

“Перший раз посіяли — набили шишок. Тренувалися, бо на той час не було навіть кому підказати. Тому на своєму досвіді і помилках вирівняли вирощування цієї культури”, – розповідає він.

Читайте також: Уряд має намір доопрацювати критерії надання компенсації аграріям за розмінування земель – Шмигаль

Після повномасштабного вторгнення, у 2022 році, площі посівів збільшили удвічі. Цьогоріч це 140 гектарів — половина земель.

“Цінова політика залежить від якості. Як буде цього року — подивимося, а от у 2023-му скупляли квасолю від 24 тисячі гривень за тонну і закінчили 36-35 тисячами”, — пояснив фермер.

Фермер Олексій Васильченко має агрофірму в селі Піщане. Ще до повномасштабного вторгнення почав закуповувати обладнання для обробки нішевих культур. Уся конструкція, розповів він, коштувала майже 15 мільйонів гривень.

“Тим, хто займається нішевими культурами, потрібно мати схоже обладнання. Це набір різних столів і сит для того, щоб відібрати зерно на різні фракції, забрати навіть пилинки в сторону. Тобто щоб ідеальне пішло зерно, якщо мова йде про експорт. Його можна відразу насипати у біг-беги і відкалібрувати таке як треба”, — пояснив аграрій.

Із нішевих культур пан Олексій декілька років вирощував гречку та сорго:

“Найбільший урожай сорго ми отримували 117 центнерів. Це дуже крутий урожай без поливу, але на нішеві культури не дуже стабільний ринок. Може бути таке, що насієш їх і наступного року матимеш завалені склади. Це не така стабільність як із пшеницею, кукурудзою, соняшником, соєю — культурами, які необхідні для тваринництва. Сорго нині ми не сіємо, можливо, посіємо наступного року, подивимось, проаналізуємо, що показує ринок і що в нас буде по сівозміні”, – сказав він.

Деталі – у сюжеті:

Як повідомлялось раніше, уряд розширив умови надання грантів для розвитку виноградарства та садівництва.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram