Попри те, що жимолость вважається досить нішевою ягідною культурою, з кожним роком зростає як кількість поціновувачів ягоди жимолості, так і збільшується попит на неї. Таку думку в ексклюзивному коментарю проєкту «Ягідник» висловила співвласниця розсадника «Фруктовий сад АТ» Анна Домбровська.
Компанія «Фруктовий сад АТ» на демоділянці площею 0,2 гектара вирощує 12 сортів жимолості, зокрема і канадської та української селекції, щоб вивчити, як вони ростуть в умовах Київської області.
– Але ми для себе вибрали 6 найсмачніших сортів, а інші будемо замінювати. Адже деякі сорти в нас мають низьку врожайність чи несмачні ягоди. Тобто зараз у нас ростуть такі сорти, з яких ми точно зберемо до 3 кілограмів ягід з куща, але є і такі, з яких ми і 1 кілограма за 3 роки не зібрали, – розповіла Анна Домбровська.
За її словами, врожай жимолості компанія реалізовує вже впродовж трьох років. І з кожним роком продавати її стає все легше, як і знаходити клієнтів:
– Якщо перший рік ми людей привчали, роздавали ягоду, просили її спробувати, то цього року люди вже чекали на врожай, замовляли його і самі за ним приїжджали. Тобто великих зусиль для того, щоб реалізувати цей продукт, ми не докладали.
Але основний напрямок діяльності компанії «Фруктовий сад АТ» – розсадництво. За словами Анни Домбровської, цього року дуже мало фермерів цікавилися садивним матеріалом жимолості:
– Зараз більшість виробників хочуть вирощувати прості ягідні культури, на яких можна швидко заробити: суницю, малину, смородину. Тобто багато хто повертається до цих традиційних ягідних культур, адже знають, як їх вирощувати, яка в них урожайність. Окрім того, такі культури потребують мінімального догляду, а жимолость все-таки потребує більших зусиль щодо догляду та захисту, і віддача в неї не така швидка, як, приміром, у суниці.