За вісім місяців реалізації Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів у Чорному морі експортовано до країн Африки понад 3 млн тонн агропродукції. Про це повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства.
Загалом до нужденних країн (Ефіопія, Сомалі, Судан, Ємен тощо) за час роботи «зернового коридору» було відправлено майже 1 млн тонн пшениці. А до Африки за цей же період поїхало понад 3 млн тонн української агропродукції”, — вказала прес-служба.
Зокрема, 525,8 тис. тонн збіжжя відправлено в межах продовольчих гуманітарних програм ООН та Grain from Ukraine до країн, які потребують української сільськогосподарської продукції.
У міністерстві додають, що завдяки ініціативі Grain from Ukraine Україна може наблизитися до довоєнних показників експорту пшениці в такі країни, як Ефіопія, Кенія та Ємен.
З початку 2022-2023 маркетингового року (МР, липень 2022 — червень 2023) Україна вже відправила 293,3 тис. тонн пшениці до Ефіопії, що покриває 20% імпортних потреб країни в цій культурі.
Річна потреба становить 1,5 млн тонн (за даними Міністерства сільського господарства США). До війни показник відправок української сільськогосподарської продукції у цю країну становив 35% їх закупівель”, — зазначили в Мінагропроді.
Читайте також:
Великий бізнес на Миколаївщині може «підштовхнути» входження до «зернового коридору» – Кім
Ємен отримає 30 тисяч тонн української гуманітарної пшениці
Мінагрополітики має грандіозні плани на африканські ринки
На 13% Україна змогла покрити імпортні потреби Кенії, відправивши до цієї країни 283 тис. тонн збіжжя з початку сезону. Цей показник є близьким до довоєнного, коли Україна забезпечувала Кенію на 16% від її потреб. Щорічно, аби прогодуватися, цій африканській країни необхідно завозити 2,2 млн тонн пшениці.
За даними Мінагропроду, через російське військове вторгнення найменше Україні вдалося забезпечити імпортні потреби Ємену — до цієї країни було експортовано 216,1 тис. тонн української пшениці із 3,8 млн тонн необхідних, таким чином забезпечення склало лише 6%. У попередньому сезоні Україна експортувала до Ємену 700 тис. тонн пшениці, покривши потреби цієї країни на 20%.
Однак завдяки міжнародним партнерам, які долучаються до програми Grain from Ukraine, Україна ще має шанси наблизитися до довоєнних показників і запобігти голоду в цій нужденній країні”, — упевнені в міністерстві.
За даними Світового банку, за останні два десятки років кількість населення Ефіопії, Кенії та Ємену стрімко зросла. Чисельність Ефіопії збільшилася майже удвічі і наразі становить понад 120 млн. Приріст населення Кенії за той же період становить 20 млн, а Ємену — 14 млн. Україна попри війну та набагато меншу кількість населення покриває значні обсяги продовольчих потреб цих країн.
Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.
17 березня було погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини липня 2023 року.
«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.
Станом на 29 березня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 848 суден із вантажем 25,9 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram