Україна в рамках Ініціативи щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів у Чорному морі має і виконує лише зобов’язання перед ООН і Туреччиною, якими продекларувала збереження за собою права здійснювати постачання українського зерна ще на 120 днів. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Микола Точицький, повідомляє «Укрінформ».
За словами Точицького, про жодні додаткові умови, окрім постачання збіжжя морським шляхом, в угоді не йдеться.
По-перше, ви маєте чітко пам’ятати, що ми підписували угоду з Туреччиною і з ООН, відповідно, зобов’язання ми маємо і дотримуємося перед, власне, світовою спільнотою, ООН і Туреччиною. Ми продекларували нашим партнерам в ООН і Туреччині, що зберігаємо за собою право здійснювати постачання нашого зерна на такий тривалий період (120 днів, — ред.). Що підписувала і що декларує Росія, мені важко сказати”, — зазначив він.
Коментуючи заяву Росії щодо продовження зернової угоди на 60 днів замість 120, Точицький зауважив, що це «чергова гра в суб’єктність і намагання показати, що без них у світі нічого не відбуватиметься».
Але насправді це не так. Є достатня кількість країн, які за рік війни зрозуміли, хто є агресором, а хто жертвою, хто захищається і допомагає світові у боротьбі з масовим голодом, а хто створює перепони, щоб цей голод поширити і тим самим завоювати собі вплив у тому чи іншому регіоні”, — констатував дипломат.
Коментуючи буцімто доведення російською стороною своєї позиції до української сторони, заступник міністра нагадав, що в України немає дипломатичних відносин з Росією.
Очевидно, вони передавали щось через когось із своїх партнерів, яких у них небагато. Однак я особисто поки що з цим не знайомий”, — зауважив Точицький.
Він також відкинув висунуті Росією умови продовження зернової угоди.
Якщо ви подивитеся в угоду, яку ми підписували, там ідеться про постачання морським шляхом українського зерна”, — акцентував заступник глави МЗС.
За його словами, Росія обрала єдиний шлях — створювати перешкоди і коаліцію навколо себе, яка в рамках міжнародних організацій буде говорити, що буцімто «бідна Росія» потерпає від війни з Україною.
Але війну почали вони і це, відверто кажучи, нонсенс, ніхто їм ні в чому не перешкоджає”, — резюмував Точицький.
Минулого тижня було погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини липня 2023 року. Водночас, російська сторона наполягає, що з її боку угоду продовжено лише на 60 днів.
Читайте також: Хроніки зернового шантажу, або Як Росія використовує зернову угоду, щоб зняти санкції
Наприкінці липня представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.
«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.
За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури,станом на 22 березня в рамках зернової ініціативи порти Великої Одеси відправили 833 судна, які експортували 25,3 млн тонн українського продовольства до країн Азії, Європи та Африки.