Рослинництво

Зміна клімату: чи може багатовікова пшениця допомогти прогодувати планету?

Зміна клімату, шкідники та хвороби створюють тиск на врожай. Старі сорти пшениці зберігаються в архівах Музею природної історії, в сотнях старих картонних папок, акуратно вишикуваних, ряд за рядом, у музейних сховищах. Кожна з них містить висушене листя, стебла, колоски багатовікової давнини. Там налічується 12 тис. зразків.

«Колекція сягає 1700-х років, включаючи екземпляр, який був зібраний під час першої подорожі капітана Кука до Австралії», — каже Лариса Велтон. Вона є частиною команди, яка оцифровує архів, щоб до нього можна було отримати доступ онлайн.

Війна в Україні, де вирощується велика кількість зерна, поставила під загрозу світове постачання. Але це не єдина проблема: зміна клімату та екстремальна погода мають свій негативний вплив і вчені підрахували, що підвищення глобальної температури на 1C може спричинити зниження до 6,4 % кількості, яку ми можемо вирощувати в усьому світі.

Сучасні посіви пшениці проходять через значні труднощі. Зелена революція в 1950-х і 1960-х роках призвела до того, що фермери почали вирощувати сорти, які дають найбільше зерна. Але ця гонитва за отриманням найбільших урожаїв означала, що інші сорти були відкладені – включно з культурами, здатними впоратися з крайнощами. Тому різноманітність пшениці зменшилася.

Читайте також: Санітарні рубки, як спосіб незаконної вирубки лісу – розслідування

«Ми хочемо побачити, чи є деякі речі, які ми втратили, і які ми могли б повернути до сучасних сортів», — пояснює доктор Метью Кларк, генетик з Музею природознавства.

І це важливо: у міру зростання населення світ потребуватиме більше пшениці — приблизно на 60 % до 2050 року. Тому вченим потрібно знайти сорти пшениці, які зможуть рости в місцях, де зараз це неможливо, а також культури, що можуть витримувати мінливе середовище.

Оперативні агроновини в соцмережах Facebook та Telegram