Згідно з результатами нового дослідження, оскільки зміна клімату посилює сильну спеку, ферми стають менш гостинними для гніздування птахів. Це може бути ще одним бар’єром для підтримки швидкої ерозії біорізноманіття, яке також приносить користь людям, у тому числі фермерам, які отримують безкоштовну боротьбу зі шкідниками, коли птахи поїдають сільськогосподарських шкідників.
Дослідники, які вивчили дані про понад 150 000 спроб гніздування, виявили, що птахи на сільськогосподарських угіддях мали на 46% менше шансів успішно виростити принаймні одне пташеня, коли стало дуже жарко, ніж птахи в інших регіонах.
«Я не думаю, що ми очікували, що це буде настільки екстремально, як було», — сказала Кетрін Лаук, доктор філософії Каліфорнійського університету в Девісі та провідний автор дослідження, опублікованого в четвер у журналі Science.
Вчені-птахівці роками відстежували зменшення чисельності дикої природи птахів. У 2019 році всебічне дослідження показало, що диких птахів стало на три мільярди менше, ніж у 1970 році. Нове дослідження являє собою ближчий погляд на те, що могло стояти за різким зменшенням.
Також по темі: Україна посилить вимоги до сміттєвих полігонів для захисту довкілля
Відомо, що інтенсивне комерційне землеробство шкодить птахам — на полях, повністю очищених від дерев та інших природних бар’єрів, немає притулку для диких тварин, а пестициди та інші сільськогосподарські хімікати можуть завдати шкоди птахам.
У дослідженні було зроблено висновок, що види, які потребують особливого збереження в США — ті, які ближче до того, щоб бути занесеними до федерального списку як такі, що знаходяться під загрозою зникнення — були більш уразливі до екстремальних ситуацій у сільському господарстві. Але загалом птахи в лісах мали на 14% більше шансів досягти репродуктивного успіху під час сильної спеки.
Висновки дослідження не здивували Кена Розенберга, біолога з ініціативи «Шлях до відновлення», який раніше працював біологом-охоронцем у Корнельській лабораторії орнітології та був провідним автором того, що він називає «дослідженням трьох мільярдів птахів». За його словами, ідея про те, що лісові птахи можуть трохи виграти від підвищення температури, має сенс, оскільки тінь від дерев забезпечує захист від сильної спеки, чого немає в сільськогосподарських районах.