Туреччина очолила список світових лідерів з експорту сухофруктів 20 років тому, змістивши на друге місце США. За останні п’ять років середня питома вага Туреччини в експорті досягала 19%, а у США було 11%.
Про це пише EastFruit.
При цьому США продовжували втрачати частку ринку, а Туреччина її нарощувала. Турецькі виробники намагалися підвищувати якість продукції, що давало їм змогу отримувати вищу ціну. Також Туреччина активно займалася реекспортом сухофруктів, закуповуючи їх в інших країнах.
У зв’язку з цим потрібно відзначити таку країну, як Німеччина, яка входила до п’ятірки лідерів з експорту сухофруктів, хоча їх сама практично і не виробляла. Це було стало можливим завдяки ефективній роботі з доопрацювання та брендингу сухофруктів, куплених в інших країнах світу. Тому найважливіше значення на цьому ринку відіграє ціна. До речі, питома вага Німеччини на ринку залишалася стабільною, попри зростання конкуренції.
Читайте також: У Вінницькій області фермер вирощує один із найдорожчих горіхів світу
Загалом перша п’ятірка лідерів: Туреччина, США, Чилі, Таїланд і Німеччина контролювали більш ніж половину (51%) світового експорту сухофруктів. Серед лідерів також були такі країни як: Китай, Іран, ПАР, Афганістан, Іспанія та Узбекистан.
Тільки в останні пару років Узбекистан зміг обійти Іспанію за обсягом експорту сухофруктів. Однак у зв’язку із загибеллю частини виноградників від морозів взимку 2023 року, очевидно, що обсяг пропозиції родзинок з Узбекистану може різко знизитися, що може негативно позначитися на позиціях країн у рейтингу найбільших експортерів сухофруктів.
Аналітики також розповіли, які країни наростили, а які зменшили експорт сухофруктів максимально за останні п’ять років, серед країн-лідерів. Так, крім уже згаданої Туреччини, швидко нарощували експорт сухофруктів також Китай, Чилі, Афганістан та Узбекистан.
У двадцятці лідерів не можна не відзначити високі темпи приросту експорту сухофруктів із Сербії. Найбільше ж зниження показав Таїланд, який експортує екзотичні для Європи сухофрукти. У другій десятці дуже різке падіння експорту відзначалося в Аргентини. Значно, хоч і несуттєво порівняно з обсягом, знизили експорт ПАР і США.
Йдеться про експорт у вартісному вимірі. З огляду на ж значні темпи доларів інфляції останніми роками, слід зазначити, що обсяги торгівлі знижувалися істотніше, ніж вартість поставок.
Як повідомлялось раніше, ціни на овочі та фрукти в Україні впали на третину.