Головне

Аграрії шукають альтернативні логістичні шляхи та очікують відновлення ринку

Позаду сім місяців повномасштабної війни, за які бізнес встиг підвести перші підсумки, а також зробити прогнози на 2023 рік. Тож 20 вересня в рамках осінньої зустрічі EBA Global Outlook ми поговорили з директорами членських компаній Європейської Бізнес Асоціації, щоб з’ясувати очікування та настрої представників різних індустрій.

Агрохімія та насінництво


Сергій Харін, керівник бізнесу Corteva Agriscience в Східній Європі

Внаслідок російської агресії Україна втратила до 20% аграрних територій, що, звісно, негативно позначилось на насіннєвому та агрохімічному ринках. За оцінками Corteva Agriscience, обидві індустрії спіткало падіння близько 15-17% в доларовому виразі,порівняно з минулим роком. Такими даними поділився Сергій Харін, керівник бізнесу Corteva Agriscience в Східній Європі.

Після початку повномасштабного вторгнення, Corteva одразу заявила про припинення діяльності в росії, а пізніше вийшла з ринку країни-агресора. Забезпечив безпеку своїх співробітників, компанія швидко поновила свою роботу. Вже на початку березня почалися відвантаження насіння фермерам, а пізніше поновив свою роботу насіннєвий завод компанії. Corteva налагодила логістичні ланцюжки з імпорту СЗР та насіння з інших заводі компанії з/в ЄС та успішно провела посівну кампанію для виробництва насіння під врожай 2023 року. Серед суттєвих змін – більш строгий підхід до кредитування, збільшення частки прямих продажів. Від 2023 року у Corteva очікують певного відновлення ринку – до 5-8% від нинішніх показників. У планах є нарощення виробництва насіння в Україні. Corteva вже виділила на пряму підтримку гуманітарних та благодійних проєктів в Україні понад 46 мільйонів гривень і прагне продовжувати підтримку, висловлюючи солідарність з народом України.

Аграрний сектор


Вячеслав Чук,
комерційний директор агропромхолдингу Астарта-Київ

Диверсифікована модель бізнесу допомогла Астарта-Київ швидко адаптуватися до нових умов роботи в перші місяці повномасштабної війни. До того ж внутрішній попит на продукцію компанії та наявність власної внутрішньої переробки дозволили зберегти, а подекуди й збільшити обсяги виробництва. Наприклад обсяги переробки сої зросли на 15%. Про це розповів Вячеслав Чук, комерційний директор агропромхолдингу Астарта-Київ.

Згодом компанії вдалося пожвавити і експорт – у цьому, як вважають у холдингу, допоміг у тому числі і її публічний статус. Зокрема, це дозволило знайти партнерів у Європі, які допомагають з логістикою та реалізацією. Цих обсягів торгівлі вже було достатньо для збереження циклічності виробництва. Наразі Астарта-Київ частково долучається і до користування «зерновим коридором».

Загалом війна примусила український бізнес шукати альтернативні логістичні шляхи, що сприяло розвитку річкового транспорту, зокрема через Дунайські порти. Якщо раніше в них вантажили близько 20-30 тис. тонн щомісяця, то зараз ця цифра зросла до 1,5 млн тонн.

Європейська Бізнес Асоціація дякує спікерам за професійну дискусію й не перестає захоплюватися тим, як бізнес в Україні продовжує працювати навіть в найбільш екстремальних умовах. Тож сподіваємось, що оптимістичні прогнози виправдаються, а поки що тримаємо економічний фронт!

Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також
Експорт молокопродуктів продовжує зростати