ТОВ “Аскет Шиппінг” довело свої потужності перевалювання в портах Дунаю з 30 тис. т до 100 тис. т на місяць, побудувало сухий порт на заході України та працює над подовженням логістичного ланцюжка.
Про це повідомив виконавчий директор компанії Микола Гапеєв на міжнародній конференції Black Sea Grain&Oil-2023, пише Інтерфакс-Україна.
За його інформацією, компанія через війну втратила 90% своїх потужностей, зокрема Бердянську філію, яка перебуває в окупації, і Миколаївську, яка заблокована і не має більше сполучення з Чорним морем.
“Аскет Шиппінг” змушений був активно розвивати альтернативні маршрути експорту та подовжувати зернові логістичні ланцюжки. Одним із таких рішень стало створення сухого порту у Львівській області, другим – нарощування перевалювання в Дунайських портах.
Гапеєв зазначив, що для того, щоб ефективно використовувати портову інфраструктуру, потрібно швидко вантажити судна і швидко їх повертати.
“Для цього наша компанія робить низку кроків. Ми, по-перше, маємо власні складські потужності загальною ємністю 20 тис. тонн, а по-друге, ми подовжуємо логістичний ланцюжок, починаємо працювати з клієнтом, забираючи зерно безпосередньо на елеваторі або в полі. Отже, ми розуміємо потік вантажу. Розуміємо, скільки автомобілів куди підходить, у яку точку, тому що зараз у нас 99% логістики – автомобільна, і найголовніше – це мати партію для завантаження суден”, – розповів він.
Компанія ТОВ “Аскет Шиппінг” у 2007 році розпочинала роботу у Бердянському морському порту як експедитор та судновий агент, автоперевізник та фумігатор. У липні 2016 року “Аскет Шиппінг” набула статусу портового оператора та почала інвестувати у створення припортових зернових складів, автоколони, сертифіковані лабораторії, засоби механізації та перевантажувальну техніку.
Як повідомлялось раніше, “Аскет Шиппінг” розпочинає будівництво зерносховища в Одеській області.