Бізнес-спільнота, об’єднана Європейською Бізнес Асоціацією, Американською торговельною палатою в Україні, Комітетом виробників підакцизних товарів Спілки українських підприємців, та Асоціацією «Укртютюн» закликає Верховну Раду України якнайшвидше розглянути можливість відтермінування набрання чинності норм законодавства, дотримання яких потребує переобладнання виробничих потужностей.
16 грудня 2021 року, до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, було прийнято Закон України №1978-IX, яким передбачені структурні зміни чинного регулювання виробництва тютюнових виробів, що потребують переобладнання виробничих потужностей.
Бізнес-спільнота підтримувала необхідність прийняття Закону №1978-IX і брала участь у робочих групах з доопрацювання відповідного законопроекту. Незважаючи на те, що більшість наданих пропозицій враховано не було і в Законі №1978-IX залишаються неузгодженості та помилки, які унеможливлюють виконання певних вимог законодавства, на момент його прийняття, компанії готувалися до запровадження нового регулювання.
Водночас, саме під час повномасштабної війни набирають чинності норми Закону, які передбачають внесення до продукту змін, що вимагають переобладнання виробничих ліній, перегляд продуктового портфелю і значних інвестицій. На думку бізнес-спільноти, деякі нововведення запроваджувати недоцільно, деякі – дуже дорого, але є вимоги, які виконати в умовах повномасштабної війни неможливо.
Читайте також: Проблема блокування податкових накладних не знята, – Європейська Бізнес Асоціація
Для зміни форми і розміру пачки сигарет на виробничі лінії необхідно встановити нове обладнання. Встановленням, налагодженням і обслуговуванням обладнання займаються виключно спеціалісти компанії-виробника такого обладнання, які не зможуть приїхати в Україну до закінчення війни.
Відсутність можливості переобладнання виробництв призведе до переорієнтації на імпортну продукцію, зі всіма відповідними можливими наслідками, серед яких, відтік валютної виручки, зменшення інвестицій, зниження завантаженості виробництв, перебої з постачанням продукції, зростання нелегального ринку і, як наслідок, зменшення податкових надходжень до бюджету.
Виробники та імпортери тютюнових виробів, які є членами бізнес-асоціацій, неодноразово звертали увагу Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України на необхідність внесення змін до Закону №1978-IX в частині відтермінування його окремих вимог на період після закінчення війни.
На жаль, на сьогодні відповідні законодавчі зміни внесені не були і часу зробити це практично не залишається, адже з 1 квітня 2023 року розпочнеться переорієнтація українського ринку на імпортну продукцію.
Бізнес-спільнота закликає Верховну Раду України якнайшвидше розглянути можливість внесення відповідних змін до законодавства та запобігти виникненню зазначених можливих негативних наслідків як для бізнес-спільноти, так і для економіки держави.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram