Рослинництво

Дефіцит зерен підвищує вартість навіть найдешевшої чашки кави

Глобальна криза вартості життя підштовхнула любителів кави вилікуватися від дешевшого варіння. Але дефіцит бобів робусти ускладнює пошук бюджетної чашки.

У той час як багато любителів кави віддають перевагу високоякісним зернам арабіки, які продаються в кафе, робуста зазвичай дешевша, оскільки дерево витриваліше і потребує менше догляду, що полегшує виробництво у великих кількостях. Сорт часто використовується в розчинній каві, еспресо та мелених сумішах, що продаються в супермаркетах, які повернулися, оскільки безгрошові споживачі шукають альтернативи.

Однак основним виробникам важко впоратися зі сплеском попиту, оскільки цього тижня оптові ціни досягли найвищого рівня за майже дванадцять років. 

Для споживачів на найбільшому ринку кави в Європі, Німеччині, стиснення має помітний вплив на роздрібні ціни, причому сорти швидкого приготування подорожчали майже на 20% більше, ніж рік тому, навіть якщо інфляція кави в зернах знизилася. У квітні зростання цін на розчинну каву в США також сповільнилося менше, ніж на смажену версію.

Дефіцит зерен підвищує вартість навіть найдешевшої чашки кави

Річний рівень інфляції в Німеччині в окремих пунктах

Джерело: Федеральне статистичне відомство Німеччини

Шанси на скорочення глобального дефіциту робусти виглядають похмуро. В’єтнам — найбільший у світі виробник — ймовірно, зібрав найменший урожай за чотири роки після того, як фермери зосередилися на посадці більш прибуткових культур, таких як авокадо та дуріан, щоб впоратися з бурхливими витратами на добрива після вторгнення Росії в Україну. 

Бразилія, другий за величиною виробник цього сорту, постраждала від посухи, а також є занепокоєння, що виробництво в Індонезії може постраждати після сильних дощів.

Незважаючи на ці перешкоди, за перші шість місяців поточного сезону було експортовано більше бобів робусти в усьому світі порівняно з останніми трьома роками — просто недостатньо швидко, щоб задовольнити більші потреби. Згідно з даними Міжнародної організації кави, поставки з жовтня по березень були приблизно на 4% вищими, ніж за той самий період у 2021-2022 роках.

«Попит настільки сильно відійшов від дорожчої кави, що навіть ринок навіть не задовольняється експортом вищої робусти», — сказала Джудіт Гейнс, яка керує консалтинговою компанією, що спеціалізується на таких продуктах, як кава в Нью-Йорку. 

Оптові ціни на робусту найвищі за майже 12 років

Ф’ючерси різко зросли через скорочення пропозиції на тлі високого глобального попиту

Джерело: ICE Europe Futures

Перехід вперше спостерігався серед обсмажувачів, які збільшили кількість робусти, використовуваної в комерційних сумішах, щоб компенсувати вищі витрати на арабіку та рахунки за електроенергію. Потім двозначна інфляція в багатьох частинах світу призвела до того, що рахунки за продукти зросли до найвищого рівня за десятиліття, що змусило деяких споживачів переходити на більш дешеві варіанти. 

Як результат, за словами Агінальдо Ліми з Бразильської асоціації промисловості розчинної кави, чия країна є провідним у світі виробником розчинної кави, розчинна кава з високим вмістом робусти зростає швидше, ніж інші сегменти промисловості. А провідні компанії в інших країнах, такі як Nestle SA та індійська Tata Coffee, також повідомили про зростання попиту на розчинну каву у своїх останніх фінансових звітах.

Хоча зерна робусти, як відомо, значно гіркіші, ніж різновид арабіки — частково через вищий рівень кофеїну — В’єтнам та Індонезія покращили якість своїх зерен, полегшивши обсмажувачам можливість збільшити різноманітність сумішей без суттєвого впливу на смак, згідно з Ганесом.

Споживачі можуть виявити «дуже цікаві смаки», вживаючи робусту, навіть якщо її смак відрізняється від кави арабіка, сказав Даніель Мунарі, бариста, який також керує Royal Quality Cafe у південній Бразилії. 

«Є солодкість і кислинка, які є чудовим доповненням і надають балансу напою», — сказав він.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram