Тваринництво

ФАО прогнозує зростання виробництва м’яса птиці, і зменшення свинини та яловичини

Згідно з прогнозами на 2023 рік, світове виробництво м’яса незначно зросте до 364 мільйонів тонн. Основним фактором цього зростання буде підвищений обсяг виробництва м’яса птиці, яке очікується зрости найбільшим темпом. Це призведе до підвищення попиту на продукти харчування та зростання привабливості сектору послуг як відносно доступного джерела м’яса. Навіть при широкому поширенні високопатогенного вірусу пташиного грипу та високих цінах на корми, виробництво м’яса птиці продовжить зростати.

Також очікується зростання світового виробництва м’яса овець, зокрема в Азії та Океанії. З протилежного боку, виробництво свинини передбачається, що трохи зменшиться (-0,5%) до 121,7 мільйонів тонн, основним чином через розповсюдження африканської чуми свиней в Європі, низькі маржі виробників та зменшений внутрішній попит. Також очікується невелике зменшення виробництва м’яса великої рогатої худоби через зниження поголів’я, високу вартість кормів, дефіцит фуражу та нижчу вагу туш у деяких провідних регіонах-виробниках. Проте, в інших країнах можливе певне зростання.

Читайте також: У сезоні 2023–2024 років очікується відновлення обсягів виробництва зернових та торгівлі ними – прогноз ФАО

Що стосується світової торгівлі м’ясом і м’ясними продуктами, очікується, що вона досягне 42 мільйонів тонн у 2023 році, трохи перевищуючи рівень попереднього року. Це зростання буде підтримане розширенням імпорту та збільшенням продажів у сфері харчування, зокрема в Китаї після послаблення обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19. Проте, збільшення внутрішнього виробництва і зниження купівельної спроможності споживачів можуть привести до зменшення імпорту м’яса в багатьох країнах-імпортерах, що частково компенсує очікуване зростання. Бразилія та Австралія ймовірно стануть основними постачальниками, завдяки доступності експорту, статусу вільних від хвороб та конкурентоспроможним цінам.

Після досягнення історичного піку у червні 2022 року, міжнародні ціни на м’ясо почали знижуватися у другій половині минулого року через збільшену експортну доступність в деяких провідних країнах-експортерах і зменшений імпортний попит. Однак, починаючи з лютого 2023 року, індекс цін на м’ясо ФАО знову зріс, особливо через зростання цін на свинину та яловичину через обмежену пропозицію. Нещодавно також спостерігається зростання цін на м’ясо птиці через високий попит.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram