Новини

Фермери Східної Європи скаржаться на надлишок зерна з України

Зернові з України заповнюють ринки східних країн ЄС. Це створює тиск на ціни та економічні труднощі для місцевих фермерів. Через лист протесту від зацікавлених східних країн ця тема була включена до порядку денного Ради міністрів сільського господарства ЄС 30 січня. Однак рішення проблеми аграрні міністри поки не знайшли. Про продовження допомоги Україні міністри сигналізували також через коридори солідарності.
Одним із способів допомоги постраждалим фермерам була б фінансова підтримка з кризового резерву Спільної аграрної політики. Як повідомляє служба новин Euractiv, Єврокомісія також розглядає можливість перегляду поточного призупинення всіх мит на імпорт сільськогосподарської та харчової продукції з України. Наступна можливість обговорити це питання – саміт Україна-ЄС, запланований на цей тиждень (3 лютого).

Дзвінок тривоги в Брюсселі

Польща особливо страждає від безмитного імпорту зерна з України. Разом з Угорщиною, Болгарією, Румунією, Чехією та Словаччиною уряд Польщі звернув увагу на проблему в листі до партнерів з ЄС у Раді міністрів сільського господарства. Відповідно до цього, з січня по листопад 2022 року тільки в Польщу було б імпортовано 1,6 мільйона тонн зерна з України, порівняно з приблизно 6 тис тоннами в попередньому році. В інших  країнах також український імпорт у деяких випадках зріс у 180 разів. Це створило тиск на регіональні ринки та призвело до різкого падіння попиту та, перш за все, цін.
Шість країн ЄС також наголошують у листі, що готові й надалі підтримувати Україну в аграрному секторі, якщо це не матиме негативного впливу на їхні власні ринки. Крім того, вони вважають, що місцеві фермери, які постраждали, повинні отримати компенсацію.

Войцеховський хоче відкрити кризовий фонд CAP

Комісар ЄС з питань сільського господарства Януш Войцеховський висунув пропозицію, як підтримати фермерів. Відповідно, ЄС міг би підтримати постраждалих фермерів допомогою з кризового резерву CAP. Цей кризовий фонд має близько 450 мільйонів євро і може бути використаний для фінансування спеціальних заходів для протидії ринковим збоям у виробництві або розподілі сільськогосподарської продукції. Однак активація фонду вимагає схвалення всіх міністрів сільського господарства ЄС.

Читайте також: Єврокомісія запропонує продовжити на рік скасування мит для України

За даними Euractiv, низка країн (зокрема Фінляндія, Латвія, Угорщина, Естонія та Чехія) виступають за активізацію фонду. Проте інші країни ЄС виступили проти цієї ідеї, зокрема Франція, Нідерланди та Данія.

Безмитні «коридори солідарності»

Можливість безмитного імпорту з України до ЄС була відкрита ще в 2016 році завдяки Угоді про поглиблену та всеосяжну вільну торгівлю (ПВЗВТ). Завдяки угоді близько половини українського аграрного експорту до ЄС було безмитним. Після російського вторгнення в Україну ЄС призупинив усі мита на українську сільськогосподарську та харчову продукцію. Розпорядження обмежено одним роком і має бути переглянуто в червні цього року.
Крім того, у травні 2022 року ЄС відкрив так звані «коридори солідарності» для підтримки експорту сільськогосподарської продукції з України всіма можливими шляхами. Ці коридори вважаються дуже вдалими. За даними Комісії ЄС, тільки в грудні цими коридорами було експортовано три мільйони тонн зерна. Проте значний приплив зерна до сусідніх країн викликає там напругу.

Ф’ючерсні ринки вже оцінили цей ефект

На міжнародних ф’ючерсних ринках ефект від дешевих поставок з України, схоже, вже «врахований». За даними маркетологів, українське зерно, включно з кукурудзою, зараз продається аж до Верхнього Рейну. Крім того, вже зараз дивляться на цьогорічний урожай пшениці, який в Україні може бути приблизно на третину меншим, ніж минулого року. Наскільки можна вирощувати кукурудзу в наступному сезоні, досі неясно. Оскільки в Україні активно працюють інвестори з Європи, а також із США, скорочення весняних посівів навряд чи очікується.

Читайте нас в соцмережах Facebook та Telegram