Наука Рослинництво

Генно-відредагована стійка до фітофторозу картопля може змінити правила гри

Сорти картоплі, стійкі до фітофторозу, є одним із революційних проривів у Європі по редагуванню генів. Великобританія вже дала добро на редагування генів, і кілька інших країн прийняли його або розглядають можливість використання редагування генів. Незабаром до них може приєднатися ЄС, і очікується, що Європейська комісія запропонує дерегуляцію певних методів редагування генів.

Одна із захоплюючих можливостей для фермерів була відкрита після того, як голландський дослідник Даніель Моньїно-Лопес успішно працював із технологією редагування генів CRISPR/Cas для виведення посівів картоплі, у яких пестициди для боротьби з хворобою фітофторозу можуть бути значно зменшені.

Читайте також: На Закарпатті завершили посадку картоплі й понад половини інших овочів

Це великий науковий прорив, оскільки картопля є третьою найважливішою харчовою культурою у світі після рису та пшениці з точки зору споживання людиною. Але культури залишається під загрозою фітофторозу, хвороби, яка щороку спричиняє від 3 до 10 євро втрат на кг урожаю та витрат на боротьбу з нею.

Моніно-Лопес з Університету та досліджень Вагенінгена успішно впровадив гени стійкості від диких родичів картоплі в нові сучасні високоврожайні сорти картоплі. Зазвичай для цього потрібні десятиліття за допомогою традиційних методів селекції сільськогосподарських культур. Але технологія CRISPR/Cas робить селекцію нових, покращених сортів швидшою та точнішою.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram