Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Максим Гопка заявив, що завдяки відлагодженню порушених повномасштабною війною логістичних можливостей імпортні овочі роблять продукцію більш для покупця, а український виробник має ретельніше коригувати заплановану собівартість з ринковою ціною.
Про це пише «Садівництво по-українськи».
За його словами, в української плодоовочевої сфери немає цілі вийти на рівень виробництва 2021 року, адже споживачів у країні більше не стає.
«Проте у галузі є ціль задовольнити внутрішній ринок, щоб по можливості не зашкодити вітчизняним виробникам і одночасно залишити комфортні ціни для споживача. Адже має бути певна пропорція між тими, хто займається імпортом та внутрішнім виробництвом, особливо, якщо собівартість, яку собі запланував виробник буде коригуватись з ринковою ціною», – сказав він.
Читайте також: Раціональніше продати. Тривале зберігання овочів може принести прибуток, однак витрати значні
Аналітик пропонує подивитись на ситуацію з імпортом овочів: ціна на них була на початку року була вища, ніж торік, але ця продукція стала більш доступною завдяки поступовому відновленню логістичних можливостей імпортерів, зокрема, на морських шляхах.
За його словами, наприклад, через те, що в цьому сезоні поставки імпортної картоплі почалися раніше і збільшились в обсягах, стабілізувалися ціни на цей товар.
«Якщо у минулі роки молода картопля починала імпортуватись десь з кінця лютого – початку березня, то зараз імпорт почався у січні і ціни на картоплю були відразу вищі ніж торік», – сказав він.
Як повідомлялось раніше, овочівники цього сезону пішли у спеціалізацію.