Коріння хрону найчастіше використовують як пряну рослину. Коли копати хрін? Як його зберігати?
Дуже часто хрін росте на присадибних ділянках і використовується як пряна рослина для страв і консервації. Що важливо, хрін росте в землі навіть з найменших корінців, тому позбутися його з грядки часто буває важко.
Де краще росте хрін?
Для вирощування хрону варто виділяти сонячні місця. Також виробники отримують якісні коренеплоди в затінених місцях на родючих глинисто-піщаних ґрунтах, багатих гумусом і поживними речовинами. На важких грунтах хрін росте погано. Рівень рН грунту повинен бути близьким до 6,5-7,0, тому що при нижчому рН виникає проблема почорніння коренів.
Також по темі: Як вибрати часник: кожен вид має свій смак
Що не любить хрін?
У початковий період вирощування варто забезпечити відповідні умови для зростання. Пам’ятайте, що молоді рослини дуже чутливі до бур’янів. Крім того, хрін – овоч з досить високими потребами у воді. Хоча добре переносить його дефіцит у ґрунті, але товарний урожай нижчої якості. У свою чергу, занадто інтенсивні опади можуть викликати загнивання коренів.
Викопування коренів хрону – коли викопувати хрін?
Збирають коріння хрону пізньої осені – в кінці жовтня або в листопаді. Найкраще починати збирати врожай, коли листя починає жовтіти. При викопуванні намагайтеся ретельно викопати його корінь.
Як зберігати хрін?
Для збереження хорошої якості хрін необхідно зберігати у відповідних умовах. Оптимальна температура для зберігання хрону – 0 градусів Цельсія. Також хрін залишається в хорошому стані при температурі -1/-3 градуси Цельсія. Також важлива відповідна вологість повітря, на рівні 95-98 відсотків.
Традиційним способом зберігання овочів є земляні насипи. Розкладені пошарово коріння хрону засипають землею, а зверху – для захисту від морозів – додатково вкривають утеплювачем.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram