Новини

Міністр АПК Польщі заспокоює аграріїв – дотації будуть, навіть без допомоги ЄС

Дванадцятого травня з’явилася інформація про призупинення Єврокомісією рішення щодо компенсації фермерам прифронтових країн збитків у зв’язку з імпортом з України. Блідий страх охопив хліборобів. Мінагрополітики тим часом заспокоює. У подібному тоні говорить і єврокомісар Януш Войцеховський.

Єврокомісія скасувала засідання, під час якого мали прийматися рішення щодо затвердження підтримки з кризового резерву п’яти країн – Польщі, Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини.

Коаліція прифронтових країн звертається до Єврокомісії

Серед селян зчинився переполох. Як і в самому міністерстві. Щоправда, Роберт Телус з самого ранку заспокоював настрій, запевняючи, що нічого страшного не відбувається, але мало хто йому вірив. 

Інформація, яку ми отримали сьогодні вранці, змусила нас ще раз запросити до переговорів коаліцію п’яти прифронтових країн, – сказав під час прес-конференції Роберт Телус. – Сьогодні Словаччина скасувала свої односторонні обмеження. Угорщина також має бути скасована. Крім того, ми надішлемо листа всім країнам ЄС з листом. У мене таке враження, що вони не до кінця знають ситуацію в наших країнах, що вони мають інформацію з інших джерел, не від нас, і вони не усвідомлюють серйозності ситуації, – додає міністр.

Як наголошує очільник Мінагрополітики, лист має насамперед заклик до європейської солідарності, адже проблема стосується всього ЄС, а не лише прикордонних країн. 

Ми закликаємо поставитися з розумінням і продовжити термін дії цієї постанови (щодо обмеження імпорту з України – прим. ред.) хоча б до кінця року, а також якомога швидше прийняти рішення про запуск фондів для наших країн. – додав Телус.

Вона також зазначила, що дуже важливим, якщо не найважливішим, є скасування одного з пунктів положення про відсутність обмежень на імпорт для контрактів, підписаних до введення обмежень.

Для нас ця норма в регламенті є небезпечною. Деякі компанії зможуть укладати угоди та контракти заднім числом для виведення своєї продукції на ринок, підкреслив він. 

Міністр заспокоює аграріїв

Водночас у міністерстві заспокоюють аграріїв. 

Не хвилюйтеся, фермери. Ми можемо обійтися і без цих коштів. Ці норми, які ми запроваджуємо, обіцяні субсидії, незважаючи на тимчасові проблеми, будуть у ЄК. Ми виконаємо наші обіцянки. Ми зробимо все можливе, щоб виконати те, що обіцяли.

Комісар ЄС з питань сільського господарства Януш Войцеховський говорить у подібному тоні. Він запевняє, що активація кризового резерву займає дні, а не тижні, і він сам зробить усе, щоб рішення ЄК про виділення коштів не зустріло заперечень з боку держав-членів.

Це не зупинка цього рішення, а перенесення дати голосування, серед іншого, через список із цих дванадцяти країн. Ми хочемо бути впевненими, що рішення з цього приводу буде позитивним, тому його краще обговорити до того, як воно буде прийняте, – підкреслив він. – Треба говорити, тому що в сільському господарстві багато проблем, і інші країни теж чекають допомоги, – додав він. – У цій конкретній ситуації я намагаюся розглядати ситуацію цих п’яти країн як таку, що вимагає надзвичайного втручання, – зазначив Комісар.

Водночас Войцеховський запевняє, що відтермінування рішення про активацію кризового резерву для Польщі вчасно не припиняє допомоги фермерам, оскільки Польща має відповідні кошти.

Польща вже прийняла рішення щодо державної допомоги фермерам у розмірі 1,5 млрд євро. Лише кризовий резерв формально ще не затверджений. Він був схвалений ЄК, але ще є голосування держав-членів. Державна допомога на ці базові речі, субсидії в основному на зернові, здійснюється з попереднього кризового резерву, який був прийнятий: – пояснив він.

З 2 травня по 5 червня. (з можливістю продовження) Регламент ЄС про заборону вільного обігу насіння пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику з України діє в Болгарії, Польщі та Румунії, а також в Угорщині та Словаччині з 2 травня по 5 червня. Перераховані продукти можна перевозити тільки транзитом.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram

 

%d bloggers like this: