Новини

Молочно-товарні ферми у 2023 році вийшли на довоєнні рівні виробництва молока

Аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі заявив, що в 2023 році молочно-товарні ферми наростили обсяги надоїв і вийшли на довоєнні рівні за обсягами виробництва молока. Скорочення надоїв спостерігалося в господарствах населення.

Про це повідомляє пресслужба асоціації.

За його словами, оскільки 88% молока, яке надходить на переробку, виробляється саме молочно-товарними фермами, то кризові явища, що спостерігаються в присадибному секторі, не мають суттєвого впливу на забезпечення молокопереробних підприємств сировиною.

За даними Держстату, в 2023 році господарства усіх категорій виробили близько 7 млн 412 тис. тон молока-сировини, що на 5% менше порівняно до минулорічного періоду. В грудні 2023 року обсяги надоїв в Україні склали 589,7 тис. тон, що на 8% більше порівняно до листопада і на 7% менше ніж в грудні 2022 року. За проаналізований період частка підприємств у виробництві молока-сировини склала 38%, а господарств населення – 62%.

Читайте також: У Львівській області кооперативний молокозавод випустив першу партію продукції

Підприємства збільшили виробництво молока до 2 млн 807 тис. тон (+6%) в січні-грудні 2023 року. За обсягами надоїв молочно-товарні ферми вийшли на довоєнні рівні. Для порівняння, в 2021 році промисловий сектор виробив 2 млн 767,7 тис. тон молока-сировини. В грудні 2023 року обсяги надоїв на підприємствах склали 234,4 тис. тон молока-сировини, що на 1% більше ніж в листопаді і на 7% менше порівняно до грудня 2022 року.

В господарствах населення за 12 місяців 2023 року було вироблено 4 млн 604,3 тис. тон молока, що на 11% менше порівняно до минулорічного періоду. В грудні 2023 року обсяги надоїв в господарствах населення склали 355,3 тис. тон, що на 12% більше порівняно до листопаду і на 7% менше порівняно до листопаду 2022 року.

Кухалейшвілі заявив, що загальне скорочення виробництва молока-сировини в Україні відбувається переважно за рахунок падіння обсягів надоїв в господарствах населення, які найбільш суттєво постраждали від наслідків повномасштабного вторгнення росії.

Значна кількість українців залишили на окупованих територіях своїх корів, які не підлягають обліку або були конфісковані російськими окупантами і продані на м’ясо. Також, до зменшення поголів’я призводить вибраковка тварин, які отримали поранення.

Під час війни погіршився стан годівлі, оскільки багато полів та пасовищ забруднені мінами та снарядами і не придатні для використання. Невирішеним питанням залишається оновлення інфраструктури молочно-товарних ферм. Більшість господарських будівель були побудовані за часів СРСР і вже не відповідають сучасним умовам.

В січні-грудні 2023 року приріст виробництва молока-сировини спостерігався в господарствах усіх категорій в Київській області (+5%), Черкаській області (+4%), Хмельницькій області (+3,9%), Чернігівській області (+3%), Рівненській області (+3%), Полтавській області (+2%), Харківській області (+2%).

В січні-грудні 2023 року близько 51% молока-сировини було вироблено в наступних областях:

  • Хмельницька область – 699 тис. тон;
  • Полтавська область – 676 тис. тон;
  • Вінницька область – 606 тис. тон;
  • Тернопільська область – 489 тис. тон;
  • Черкаська область – 460 тис. тон;
  • Житомирська область – 432 тис. тон;
  • Чернігівська область – 414 тис. тон.

Як повідомлялось раніше, “Молоко від фермера” відкрило перший заклад у США.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram