В червні в ЄС відбулося певне підвищення цін на молоко-сировину, оскільки обсяги надою вже минули пікові значення і почали скорочуватися. Росту закупівельних цін може сприяти активний попит з боку сироварів, які закривають потреби країн Південної Європи в сирах, де зросла кількість споживачів молочних продуктів в період туристичного сезону.
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
За попередніми даними Єврокомісії, в червні 2024 року середня ціна на молоко-сировину в ЄС склала 46,06 євроцентів за кг, що на 0,35% більше ніж в травні. Порівняно до ціни станом на червень 2023 року, молоко в ЄС подорожчало на 3,8%. В Україні минулого місяця молоко-сировина в середньому коштувала 35,51 євроцентів за кг.
Порівняно до травня поточного року ціна на молоко-сировину підвищилась в восьмі країнах-членах ЄС. Серед великих виробників і експортерів молочної продукції, ціни на сировину збільшились в Данії до 47,06 євроцентів за кг (+0,9%), Франції до 45,89 євроцентів за кг (0,3%) і Нідерландах до 47,75 євроцентів за кг (+1%) порівняно до травня 2024 року. Найбільше подорожчало молоко в Бельгії до 47,77 євроцентів за кг (+9,3%) та в Швеції до 44,69 євроцентів за кг (+3,7%).
Читайте також: Молока стає менше, а закупівельні ціни йдуть вгору – асоціація
В червні закупівельні ціни не змінилися в Німеччині, Естонії, Іспанії, Італії, Ірландії, Греції, Португалії, на Мальті і Кіпрі, порівняно до травня поточного року. Порівняно до травня 2024 року молоко-сировина найбільше подешевіла у Словаччині до 39,5 євроцентів за кг (-5,9%), Литві до 37,63 євроцентів за кг (-2%), Угорщині до 41,79 євроцентів за кг (-1,7%) та в Польщі до 45,64 євроцентів за кг (-1,4%). В решті європейських країн темпи зниження цін на молоко були менше 1% порівняно до попереднього місяця.
Традиційно найдорожче молоко-сировина – на Кіпрі (63,74 євроцентів за кг), Мальті (56,11 євроцентів за кг), у Греції (52,40 євроцентів за кг). Найнижчі ціни за молоко отримують фермери в Литві (37,63 євроцентів за кг), Латвії (39,12 євроцентів за кг) та Словаччині (39,50 євроцентів за кг).
Порівняно до червня 2023 року ціни на молоко-сировину виросли в Бельгії (+16,4%), Болгарії (+4,6%), Чехії (+0,8%), Данії (+11,3%), Німеччині (+8,2%), Естонії (+2,5%), Ірландії (+7,5%), Греції (+4,9%), Франції (+0,6%), Латвії (+13,4%), Литві (+8,5%), Нідерландах (+9,4%), Польщі (+5,5%), Словенії (+2%), Швеції (+18%), на Кіпрі (+0,2%).
На думку Кухалейшвілі, певне укріплення цін на молоко-сировину в ЄС відбулося внаслідок того, що в червні виробництво молока-сировини в Західній Європі перетнуло пікові значення і почало скорочуватися. Вірогідно, одним з факторів підвищення цін на молоко-сировину є активний попит з боку європейських сироварів. Споживання сирів росте в країнах Південної Європи в період туристичного сезону.
Однак, через відносно вологу та прохолодну погоду цього літа обсяги надою в певних європейських країнах були вищими ніж минулого року. Зокрема, це стосується Франції, Німеччини, Великобританії та країн Центрально-Східної Європи. Також, виробництво молока ще не досягло пікових значень в країнах Балтії.
В асоціації. зазначили, що скоріш за все, різкого зростання закупівельних цін не відбулося через слабкий попит на європейське сухе незбиране молоко та сухе знежирене молоко на зовнішніх ринках в період літніх відпусток, а також через зниження попиту на вершкове масло в упаковці в Європі. В європейських країнах завершився сезон аспарагусу, в приготуванні якого вершкове масло використовується як інгредієнт.
Як повідомлялось раніше, в асоціації розповіли, як перебої з електропостачанням впливають на виробництво та ціну молока.