Новини

Надлишки молока тиснуть на закупівельні ціни – асоціація

Ціни на молоко в Україні навесні йдуть вниз під впливом появи надлишків сировини та скорочення попиту на молочні продукти на внутрішньому ринку.

Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Однак, за його словами, закупівельні ціни можуть відновити ріст у разі збільшення обсягів експорту біржових товарів.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 25 квітня склала 14,12 грн/кг без ПДВ, що на 31 коп. менше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 13,50 до 14,80 грн/кг без ПДВ. Верхня межа цінового діапазону знизилась на 50 коп., а нижня межа знизилась на 20 коп. за останній місяць

Вищий ґатунок в середньому коштує 14,12 грн/кг без ПДВ (-31 коп.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 13,50 до 14,80 грн/кг без ПДВ. Порівняно до результатів моніторингу другої половини березня, нижня межа цінового діапазону скоротилася на 50 коп., а верхня межа знизилась на 20 коп.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,42 грн/кг без ПДВ, що на 11 коп. менше порівняно до ціни в другій половини березня. Мінімальна ціна в господарствах склала 12,75 грн/кг, а максимальна ціна – 14,10 грн/кг. За останній місяць нижня межа цінового діапазону знизилась на 25 коп., а верхня межа впала на 18 коп.

Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 13,89 грн/кг без ПДВ, що на 24 коп. менше ніж місяць тому.

Читайте також: Торги GDT: масло, сири та лактоза подешевшали

За словами Кухалейшвілі, в другій половині квітня відбулося суттєве зниження закупівельних цін через наявність надлишків молока-сировини на ринку. Щороку в квітні-травні в Україні відбувається значний приріст виробництва молока через підвищення лактації у корів. Водночас, споживання молочної продукції на внутрішньому ринку не росте в період Великого посту. В 2024 році прогнозується скорочення споживання молочних продуктів до 3,2 млн тон, що на 9% менше порівняно до довоєнного 2021 року. Зазвичай, в цей період молокопереробні підприємства знижують закупівельні ціни і нарощують обсяги виробництва вершкового масла, сухого молока та молочних консервів і заповнюють даними товарами склади.

Ймовірно, переробні підприємства можуть наполягати на подальшому зниженні цін на молоко-сировину, щоби робити запаси готової продукції на складах було вигідно. Через зниження закупівельних цін на молоко в першій половині квітня, покращилась рентабельність виробництва біржових товарів, таких як сири, вершкове масло та казеїн. Вірогідно, що до кінця липня виробництво молока-сировини почне йти на спад, а ріст закупівельних цін відновиться. Стабілізації цін на молоко-сировину може посприяти збільшення обсягів експорту біржових товарів, оскільки попит на молочні продукти у світі починає поступово відновлюватися.

Попри те, що Китай імпортує менше біржових товарів ніж в попередні роки, спостерігається відновлення споживчого попиту на ринках країн Північної Азії, Близького Сходу та Північної Африки. Якщо в перспективі в Європі не буде спостерігатися зростання виробництва молочних продуктів, а ціни залишаться стабільними, то можуть з’явитися перспективи щодо збільшення експорту біржових товарів з України. У разі збільшення поставок молочних продуктів на зовнішні ринки, ціни на молоко-сировину стабілізуються і в подальшому відбудеться відновлення росту.

Як повідомлялось раніше, ціни на молоко в Євросоюзі дивляться вниз, але не суттєво.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram