Український аграрний сектор зазнав понад $80 млрд прямих збитків та втрат внаслідок повномасштабного вторгнення.
Про це свідчать останні розрахунки Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE Агроцентр), проведеними спільно зі Світовим банком.
Загальна вартість знищених активів становить $10,3 млрд, що на 18% більше, ніж було оцінено у квітні 2023 року. Найбільшою категорією збитків є пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка, що становить $5,8 млрд або 56,7% від усіх збитків.
Читайте також: Українська економіка втратила понад €1,5 мільярда внаслідок блокади західних кордонів – ВАР
Загалом внаслідок вторгнення частково або повністю пошкоджено близько 181 тисячі одиниць сільськогосподарської техніки та устаткування.
Завдану шкоду від викрадення або знищення вже виробленої продукції експерти оцінюють у $1,97 млрд, збитки через пошкодження зерносховищ – $1,8 млрд, збитки, завдані багаторічним насадженням – $398 млн, тваринництву – $254 млн, аквакультурі та рибальству – $35 млн.
Водночас втрати, що включають недоотриманий дохід виробників сільськогосподарської продукції та збільшення собівартості продукції, зросли більш ніж удвічі порівняно з попереднім оглядом, та склали $69,8 млрд.
Загальні втрати через зниження виробництва в рослинництві становлять $35,1 млрд, додаткові через зниження виробництва тваринницької продукції – $5,6 млрд, втрати, спричинені зниженням внутрішніх цін, оцінюються в $24,1 млрд, а втрати через підвищення собівартості виробництва – $4,4 млрд.
Враховуючи масштаби збитків та втрат, яких зазнали сільгоспвиробники в Україні, загальні потреби у реконструкції та відновленні протягом наступних 10 років становлять $56 млрд. Пріоритетні потреби на 2024 рік становлять $435 млн, більшість із яких уже покрито донорським фінансуванням.
Як повідомлялось раніше, Україна може втратити понад 7 млрд грн через блокаду кордону.