Новини

Переробка українського соняшнику може зупинитися через удари росіян по енергетиці – ВАР

Українські заводи, які виробляють соняшникову олію, можуть зупиняти свою роботу у разі продовження російських ударів по енергооб’єктах. Весняні атаки на інфраструктуру вже призвели до критичного стану енергосистеми України.

Про це заявили аналітики під час аналітичного брифінгу кооперативу ПУСК, створеного у рамках ВАР.

“У квітні Україна експортувала 46 тис. тонн соняшнику, основні покупці – Румунія і Болгарія. Соняшника в Україні залишилося дуже мало, і на травень-червень ця олійна може бути в певному дефіциті. Однак здорожчання це може не викликати, оскільки на світових ринках падають ціни на рослинні олії: як соєву, так і пальмову. Ще один фактор впливу на ринок – атаки росіян на енергетику. Більшість переробних заводів працюють на електроенергії”, – кажуть аналітики.

Читайте також: PepsiCo відкрила новий завод солоних закусок у Росії

За їх словами, майже всі переробники мають дизельні генератори, але переходити на них недоцільно з огляду на зростання собівартості продукції.

“У разі продовження російських обстрілів по енергооб’єктах частина заводів може зупинитися через недостатність електроенергії. У критичній ситуації держава буде надавати електроенергію населенню, а не бізнесу”, – зазначили в аналітичному департаменті ПУСК.

На ринку соняшника та рослинних олій переважна кількість чинників буде сприяти зниженню цін.

“Наразі валова маржа в переробці генерує або нуль, або дуже невеликий прибуток: близько $10-15 на тонні. Вочевидь на ринку склалося більше факторів на користь подальшого просідання цін на соняшник. Пік ціни на олійну культуру пройдено ще у січні, якщо враховувати курс валют. Межа, до якої можуть знизитися умовні ціни на соняшник, становить 15300- 15500 грн/т, хоча на цьому тижні заводи ще пропонують ціни 16600 грн/т. Потрібно слідкувати за цінами на рослинні олії: як тільки вони будуть знижуватися, то також ціни на соняшник почнуть знижуватися”, – вважають аналітики.

Як повідомлялось раніше, власник компанії «Три ведмеді» придбав завод із виробництва морозива і напівфабрикатів у Польщі.