Рослинництво

Польські науковці досліджують нове органічне добриво на пшениці

Польські вчені перевірили на високоврожайному сорті пшениці застосування яблучної макухи (вичавок) у вигляді добрива.

Адже Польща є одним із найбільших виробників яблук у Європі. Значна частина плодів використовується для виробництва соку, після чого утворюється побічний продукт у вигляді макухи.

Яблучні вичавки містять значну кількість пектину, який зв’язує воду і може ефективно утримувати її у ґрунті. А також – цінні елементи та фітохімічні речовини з потенційною користю для здоров’я ґрунту та рослин.

Фітохімічні компоненти яблучної макухи чинять протигрибну дію проти деяких патогенів рослин. А пектин може захистити рослини від поглинання шкідливих важких металів та їхнього накопичення.

Вчені провели дослідження, щоб визначити, як впливає додавання різної кількості яблучних вичавок на рослини пшениці та їх врожайність та, щоб встановити оптимальну дозу яблучної макухи для сприятливого впливу на рослини.

Читайте також: У Харківській області заклали плантацію органічних кавунів

Випробування проводились у 2019-2021 роках на ярій високоврожайній пшениці сорту Харенда на базі Інституту ґрунтознавства та рослинництва. Яра пшениця сорту Харенда дає зерно високої якості, стійка до вилягання та хвороб.

Визначали чотири рівні факторів: K – контроль без додавання вичавки в ґрунт; D1 – внесення вичавки в кількості 70 г/горщик (відповідає польовій нормі внесення – 1 тонна на гектар); D2 – внесення 140 г/горщик (відповідає польовій нормі внесення 2 тонни на гектар) та D3 – добавка 210 г/горщик (3 тонни на гектар).

У результаті дослідження встановлено, що можна поліпшити властивості ґрунту та врожайність рослин пшениці, додаючи у ґрунт вичавки у кількості не більше 2 тонн на гектар. При такій дозі значно покращувалися показники структури врожайності пшениці – кущистість, кількість колосків і маса зерен у колосі, маса тисячі зерен.

Оскільки це був модельний досвід, то його слід розглядати як відправну точку для дослідження у польових умовах, у тому числі для інших видів злаків.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram