Новини

Помер М. С. Свамінатан, людина, яка нагодувала Індію

Його родина хотіла, щоб він став лікарем. Але великий бенгальський голод 1943 року, який забрав життя від 2 до 3 мільйонів людей, поставив М. С. Свамінатана на інший шлях. Будучи послідовником Махатми Ганді, молодий тамілієць відмовився від медицини заради непривабливого сільського господарства. Його роль у новій незалежній Індії полягатиме в тому, щоб забезпечити її бідним людям достатньо їжі.

Пан Свамінатан, який помер у Ченнаї 28 вересня у віці 98 років, зробив величезний внесок у сільськогосподарські дослідження та політику. Він зіграв важливу роль у розповсюдженні високоврожайних сортів рису та пшениці, що допомогло перетворити Індію з країни, настільки залежної від імпорту продовольства, що, як кажуть, у 1960-х роках вона жила «з рота в рот» до самозабезпечення рисом і пшеницею. середина 1970-х років. У наступні десятиліття він використовував свою зіркову репутацію, щоб виступати за продовольчу безпеку в багатьох країнах, що розвиваються. Світ досяг величезного прогресу в цьому відношенні. Проте, як неодноразово попереджав пан Свамінатан протягом останніх років, мета достатнього споживання калорій для всіх знову опинилася під загрозою, особливо через зміну клімату.

Бенгальський голод, який надихнув пана Свамінатана на роботу, був здебільшого політичним, а не технічним провалом. Британські правителі Індії перенаправляли продовольство з Індії, щоб прогодувати війська союзників, які воюють у Другій світовій війні. Однак у новій незалежній Індії, охопленій конфліктами та браком капіталу, головною проблемою була низька продуктивність сільського господарства. Виробництва було недостатньо, щоб підтримувати швидко зростаюче населення країни. Іноземні експерти прогнозували нові голоди та масову смерть.
Пшениця, що виростає з чашки Петрі, щоб показати роботу MS Swaminathan як генетика сільськогосподарських культур.

Свамінатан і його колеги довели, що вони неправі, головним чином просуваючи нові сорти зерна, які краще поглинають добрива. Звичайні рослини, які отримували добрива, вирощували довгі стебла, які не могли підтримувати їхні зерна, змушуючи їх осипатися та псуватися. Нові сорти пшениці та рису, розроблені американським агрономом Норманом Борлаугом і Міжнародним дослідницьким інститутом рису, виявилися міцнішими. Урожайність стрімко зросла після того, як вони були завезені на північ Індії в 1960-х роках, провіщаючи те, що стало відомо як «зелена революція». Без пана Свамінатана, пан Борлауг пізніше писав, «цілком можливо, що не було б зеленої революції в Азії».

Ці зусилля допомогли перетворити Індію на сільськогосподарську наддержаву. З часів незалежності тут не було великого голоду. До 1974 року він більше не потребував імпорту для задоволення потреб у рисі та пшениці. Сьогодні це найбільший у світі експортер рису, у 2022 році на нього припадатиме близько 40% світового ринку. Він також експортує невелику кількість своєї пшениці, виробник якої є другим у світі.

Проте нещодавнє рішення Індії заборонити експорт одних сортів рису та запровадити тарифи на інші демонструє загрозу спадщині  Свамінатана. Зростання врожайності сільського господарства в усьому світі сповільнилося в останні роки на тлі підвищення температури та все більш непередбачуваних умов вирощування. Індія запровадила останні обмеження після непостійних мусонів. Дощі пішли пізно, що призвело до затримки сезону посіву рису. Коли вони прийшли, вони були настільки лютими, що поля були затоплені, а посіви знищені, а деякі фермери втратили те небагато, що встигли посадити. Попереднього літа послідовні хвилі спеки скоротили більшу частину врожаю пшениці в країні. Така екстремальна погода ставатиме все частішою у міру потепління клімату. Індія та решта Південної Азії особливо вразливі.

Навіть під час кампанії за розширення прав і можливостей жінок і політику харчування в останні роки пан Свамінатан забив тривогу щодо того, що глобальне потепління означатиме для продовольчої безпеки. «Фермери більше не можуть покладатися на історичні середні показники кількості опадів і температури», — написав він у 2011 році. Посуха і повені можуть «призвести до катастрофи». Його наступники займаються вирішенням цих загроз, розробляючи сорти пшениці та рису, які краще справляються з екстремальною спекою та повенями.

Проте є ознаки того, що таких нововведень може бути недостатньо, а це означає, що величезні ділянки нині орних земель можуть зрештою бути залишені. Інші методи, популяризовані під час зеленої революції, тим часом втратили популярність. Виявилося, що механічне зрошення та інтенсивні монокультури, наприклад, погіршують навколишнє середовище, виснажуючи ґрунтові води та позбавляючи ґрунт поживних речовин. Проте вони все ще широко використовуються, накопичуючи вразливі місця в глобальній продовольчій системі. Терміново потрібна нова та більш екологічна революція у виробництві продуктів харчування.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram