Новини

Попит на добрива в Європі падає через високу вартість газу та дешевший імпорт

Низьке споживання, зростання цін на газ і дешевший російський імпорт сечовини та аміаку стримують виробництво добрив у Європі, викликаючи побоювання щодо остаточного закриття заводів. 

Непідтверджені дані свідчать про те, що темпи експлуатації європейських об’єктів незабаром можуть сягнути близько 80%, що на 10% більше порівняно з показниками, про які повідомлялося раніше цього літа, а підрозділи польської Grupa Azoty або румунської Azomures планують відновити роботу в жовтні.

image.png

Тим не менш, газоємна галузь, яка серйозно постраждала від рекордних витрат на енергоносії після того, як Росія минулого року припинила постачання газу до Європи, продовжує стикатися зі зустрічними вітрами. 

Це відображається в нижчому сукупному попиті на газ у північно-західних країнах Європи з великим споживанням, який продовжує бути більш ніж на 20% нижчим, ніж п’ятирічний середній показник, відстежуваний ICIS. 

ЦІНИ НА ГАЗ

Хоча ціни на газ впали майже в десять разів після рекордно високих значень у кінці серпня 2022 року, вони залишаються вищими за довгостроковий середній рівень і були підняті через значні незаплановані відключення на розвідних підприємствах у Норвегії, які обмежили щоденні поставки майже на третину в остання частина літа. 

image.png

Млявий промисловий попит і великі запаси, ймовірно, тиснуть на ціни на газ, хоча багато в чому це залежатиме від погоди цієї зими. 

image.png

Зростання та нестабільність цін на газ у поєднанні з ремонтом заводів з виробництва добрив у всьому світі призвели до скорочення маржі. 

У деяких випадках виробники змогли відобразити вищі витрати на сировину, піднявши продажні ціни. 

Наприклад, жовтнева ціна на аміак, узгоджена між норвезькою компанією Yara та американським виробником Mosaic, була встановлена ​​на рівні 575 доларів США за тонну CFR (вартість і фрахт), що на 185 доларів США за тонну вище вересневої ціни у 390 доларів США за тонну.

Торговець аміаком повідомив ICIS, що ця ціна була вищою за ціни на природний газ у Європі, фактично дозволяючи продавцю отримати маржу.

image.png

Аміачні заводи не платять спотову ціну, оскільки мають формули, що відображають середні значення, що означає, що європейські промисловці все ще повинні мати вартість газу в межах 30-40 за МВт-год. 

Оскільки ознак подальшого зниження цін на газ немає, ще одне занепокоєння викликає довгостроковий вплив на прибутковість у секторі добрив.

Також по темі: Фермери у Німеччині почали використовувати менше добрив через війну в Україні

Після того, як у лютому німецька компанія BASF оголосила про плани закрити свій завод з виробництва капролактаму та аміаку в Людвігсхафені до кінця 2026 року, в Європі не було жодного постійного закриття заводів через високі витрати на виробництво, але загроза для кількох виробників є реальною.

РОСІЙСЬКИЙ ІМПОРТ

Відродженню виробництва також заважає наплив дешевої російської продукції, виробництво якої може коштувати в сім разів дешевше, ніж у Європі. 

Незважаючи на те, що після початку російсько-української війни ЄС наклав санкції на деяких осіб, пов’язаних із російським сектором добрив, такі продукти, як сечовина, приймаються, а імпорт продовжує бути достатнім. Продукція великих виробників більше не підпадає під санкції у Франції, а також переміщується в інші країни.

З боку попиту картина не менш складна. 

image.png

НИЗЬКИЙ ПОПИТ

Наприклад, попит на більшість азотних продуктів все ще відсутній, незважаючи на несподіване скорочення експорту з Китаю, що підтримує світові ціни на сечовину та фосфати.

Розмовляючи з ICIS, Адам Джослін, менеджер із успіху клієнтів дочірньої організації ICIS ProAgrica, сказав, що падіння споживання може бути пов’язане з такими макроекономічними факторами, як слабкий фунт стерлінгів у Великобританії, сезонність, а також інфляційний тиск і вищі витрати, які спричиняють фермери стали більш обережними у внесенні добрив. 

Ще один фактор може бути пов’язаний із добре забезпеченим зерновим ринком, оскільки Росія все ще може продавати продукцію з минулорічного врожаю. 

«Я вважаю, що стан економіки може вплинути на попит – зростання інфляції в усьому світі разом зі зростанням процентних ставок, можливо, спонукає ринок очікувати рецесії та зниження попиту», – сказав він. 

Однак він зазначив, що ціни на пшеницю можуть бути низькими порівняно з останніми роками, але все ще перевищувати пікові показники 2013/2014 років. 

″Насправді ви можете спостерігати тенденцію різкого зростання цін на пшеницю в 2013/14 роках, і те, що сталося в 2021/2022 роках, здається, відобразило це (і падіння/зниження в наступному році. [Ми], здається, дійсно спостерігаючи повторення історії”, – додав він.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram