Рослинництво

Попри зупинення «Рівнеазоту» аграрії мають достатньо добрив для осінньої та весняної посівних кампаній

Повідомлення про зупинення заводу «Рівнеазот» після чергового ракетного обстрілу, що стався останніми вихідними, було як холодний душ для українського агросектору. Якби це підтвердилося, Україна втратила б передостанній із п’яти великих виробників азотних добрив.

Виглядало так, що разом з енергосистемою та елеваторами ворог методично знищує виробництво азотних добрив, що є основою для підживлення рослин. Можна (з певними втратами для врожайності) перейти на використання генериків для захисту рослин (ЗЗР), можна внести менші дози мікродобрив. Але без використання «азотної тріади» (селітри, КАС (карбамідно-азотної суміші) і ВАС (вапняково-азотної суміші)) і карбамідів взагалі нічого не виросте.

П’ять заводів азотних добрив в Україні

Річ у тім, що найбільший виробник азотних добрив і карбамідів у Північному Причорномор’ї — державний Одеський припортовий завод (ОПЗ) — не працює вже не перший рік. Горлівський «Стирол» вийшов з-під контролю України у 2014 році. Під час бойових дій у 2022-му було фактично знищено завод «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» (останнім часом його завантажили десь на 15% потужності). Тож у разі виходу з ладу «Рівнеазоту» в строю залишиться один виробник добрив — черкаський «Азот» (обидва належать Ostchem).

Утім, як виявилося, перші повідомлення про «приліт» безпосередньо в «Рівнеазот» були хибними, і підприємство невдовзі запрацює.

Аварія на «Рівнеазоті»: що саме сталося

У суботу, 22 жовтня, унаслідок ракетної атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури в Рівному відбулося часткове знеструмлення заводу «Рівнеазот» і аварійне зупинення головних цехів: аміаку, азотної кислоти, вапняково-аміачної та аміачної селітри.

Гарною новиною є те, що роботу підприємства припинили за всіма регламентами. Де-факто завод повністю готовий до роботи й не працює лише тому, що місцева влада попросила не запускати виробництво до відновлення енергетичної інфраструктури міста та стабільного подання електроенергії двома резервними лініями. Водночас «Рівнеазот» продовжує очищення стічних вод міста.

Наповнення ринку добрив в Україні

Ще одна гарна новина в тому, що наявних запасів і виробничих потужностей достатньо для осінньої та весняної посівних, а в аграріїв є гроші для придбання добрив. Завдяки «зерновій ініціативі» аграрії покращили фінансове становище й мають кошти на закупівлю насіння, добрив, пального та ЗЗР. Ба більше, фермери вже повністю закрили потребу в азотних добривах для осінніх робіт (це приблизно 30% річної потреби) і активно контрактують азотні добрива для весняної польової кампанії.

І «Рівнеазот», і черкаський завод не завантажені на 100%, тобто товарна насиченість ринку є більш ніж достатньою. До того ж за останній рік аграрії обмежували закупівлі добрив наперед через зростання цін на газ і загальну невизначеність у країні, і тепер на складах є запаси азотних добрив.

Тож доля майбутньої посівної та її результати сьогодні більше залежать від успіхів ЗСУ у звільненні територій, а не від виробництва добрив.

Імпорт і внутрішній ресурс добрив

Нарешті остання, але чи не найважливіша позитивна новина — стрімке падіння цін на газ у Європі. Цього тижня його вартість впала нижче за $950 за 1 тис. кубів, хоча не так давно на піках подорожчання перевищувала $3000 за 1 тис. кубів. Завдяки здешевленню газу східноєвропейські компанії відновили виробництво карбаміду та азотних добрив. Тому будь-який дефіцит ресурсу (це більше стосується карбаміду) буде ліквідований завдяки імпорту.

Єдиним слабким місцем може бути логістика: йдеться про транспортування десятків тисяч тонн вантажу, а західні залізничні переходи вже вщент завантажені. Через західний кордон в Україну імпортують усе — від пального до товарів широкого вжитку.

У самій Україні з логістикою добрив власного виробництва проблем не має бути, адже в дистриб’юторів сотні складів по всій території. Утім, в Ostchem зважають на постійні повітряні удари, тому від будь-яких прогнозів утримуються. Але фактом є те, що осіння кампанія забезпечена добривами, а для весняних робіт є всі ресурси.

Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також
Бізнес повідомляє про ускладнення роботи внаслідок податкових перевірок