Зростання фінансових та безпекових ризиків після виходу росії з зернової угоди змушують її все більше покладатися на тіньовий флот зі старих суден для експорту свого зерна. Ці судна зазвичай належать Китаю або Туреччині.
Про це йдеться в матеріалі агенства Reuters, пише видання Latifundist.com.
Зазначається, що минулоріч росія експортувала рекордний обсяг пшениці на суднах, зафрахтованих у міжнародних компаній і трейдерів. Однак зростання ризиків у Чорному морі підвищує вартість фрахту для москви та змушує її використовувати старіші та менші судна, якими керують менш відомі судноплавні оператори.
«Зараз дуже мало інформації про міжнародні компанії… Більшість вантажів, що виходять, стосуються російських трейдерів, які використовують кораблі (тіньового) флоту, яких міжнародні трейдери не торкатимуться».
Дані морської платформи Shipfix свідчать, що у липні кількість запитів на чартерні перевезення зерна подвоїлася до 257, що свідчить про зростання інтересу росії на фрахт суден, в порівнянні з тим же місяцем минулого року. Запити на кораблі зросли на 40% порівняно з червнем і, ймовірно, зростуть далі.