Новини

Росія використовує голод як зброю: експорт зерна з України скоротився на 24%

Україна експортувала 6,82 мільйона тонн зерна в сезоні 2023-24 липня-червня, що на 24% менше порівняно з 8,99 мільйона тонн у той же час рік тому на тлі триваючої війни країни з Росією, повідомляє Reuters з посиланням на дані міністерства сільського господарства.

У міністерстві також повідомили, що за перші три дні жовтня експортовано 153 тис. тонн зерна проти 297 тис. тонн рік тому.

Очікується, що в 2023 році Україна збере 79 мільйонів тонн зернових і олійних культур, а в 2023-2024 роках експортний надлишок становитиме близько 50 мільйонів тонн.

Експорт наразі включав 3,4 мільйона тонн пшениці, 2,7 мільйона тонн кукурудзи та 625 000 тонн ячменю. Україна, великий світовий постачальник зерна, традиційно відправляє більшу частину свого експорту через глибоководні чорноморські порти.

Міністерство не пояснило падіння, але трейдери та аграрні профспілки заявили, що головними причинами зниження експорту є блокування українських чорноморських портів і атаки Росії на українські порти на річці Дунай.

Також по темі: Урожайність усіх культур на Харківщині цьогоріч нижча на 30-60% порівняно з довоєнним періодом

Росія вторглася в Україну 24 лютого 2022 року і протягом перших п’яти місяців конфлікту встановила блокаду, щоб не дозволити Україні експортувати зерно Чорним морем. Росія погодилася призупинити блокаду в липні 2022 року, коли підписала угоду за посередництва ООН і турецького уряду, що дозволяє відновити експорт зерна.

Росія призупинила дію угоди в липні 2023 року, заявивши, що її вимога про скасування санкцій щодо її експорту зерна та добрив не була виконана. Після відновлення блокади Росія почала бомбардування українських зернових активів у чорноморських портах і на річці Дунай.

За 12 місяців призупинення блокади Україна експортувала зі своїх чорноморських портів близько 33 млн тонн сільськогосподарської продукції.

Військово-морські сили України заявили, що ще 12 вантажних суден готові увійти в створений Чорноморський морський коридор на шляху до українських портів, а 10 готуються вийти, оскільки Київ посилює свій поштовх, щоб кинути виклик російській блокаді.

Україна також може експортувати обмежені обсяги через малі річкові порти на річці Дунай і через свій західний сухопутний кордон з Європейським Союзом.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram